Հայաստանի տնտեսական զարգացման  երեք հաստատությունները կմիավորվեն: Այդ մասին որոշումն ընդունվել է այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին՝ կառավարության նիստի ընթացքում:
Արդյունաբերական զարգացման հիմնադրամն ու Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը կմիավորվեն Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի մեջ, իսկ «Հայկական զարգացման գործակալություն» պետական ՓԲԸ-ն փակված է:
Նշենք, որ Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամն իրականացնում է տնտեսական զարգացման մի քանի նպատակային ծրագրեր, որոնցում ներառված են Տաթեւի ճոպանուղին եւ ռադիոակտիվ իզոտոպերի օգնությամբ օնկոլոգիական ախտորոշման  եւ բժշկության կենտրոնի ստեղծումը: Արդյունաբերական զարգացման հիմնադրամն աջակցում է տեղական արտադրողներին, այդ թվում բանկային վարկերի տոկոսադրույքենրի սուբսիդավորաման ճանապարհով: «Զարգացման հայկական գործակալությունը» զբաղվում է օտարերկրյա ներդրումների եւ արտահանման խթանմամբ:
Վերակազմակերպումը ծրագրվում է իրականացնել ոչ հեռու ապագայում: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ղեկավարի պարտականությունների ժամանակավոր պաշտոնակատարը կլինի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ղեկավար Արման Խաչատրյանը:

Три учреждения экономического развития Армении будут объединены в одно. Постановление об этом принято на заседании Правительства 18 декабря.
Фонд промышленного развития и Фонд национальной конкурентоспособности Армении будут объединены в Фонд развития Армении, а ГЗАО «Армянское агентство развития » – закрыто.
Отметим, что Фонд национальной конкурентоспособности Армении осуществляет ряд целевых программ экономического развития. Сюда входят Татевская канатная дорога (самая длинная реверсивная канатка в мире) и создание центра онкологической диагностики и медицины при помощи радиоактивных изотопов. Фонд промышленного развития поддерживает местных производителей, в том числе путем субсидирования процентных ставок по банковским кредитам. «Армянское агентство развития» занимается стимулированием иностранных инвестиций и экспорта.
Реорганизацию планируется провести в недалеком будущем. Временно исполняющим обязанности Фонда развития Армении будет назначен глава Фонда национальной конкурентоспособности Арман Хачатрян.