Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը ողջունում է Հայոց ցեղասպանության մասին  Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձեւը՝ նշելով, որ այդ պաշտոնական հայտարարության արդյունքում բոլորի ուշադրությունը սեւեռված է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ապրիլի 24-ի հայտարարությանը։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունից։
«Եվրախորհրդարանի հստակ դիրքորոշումը ընդգծում է, թե ինչպիսի դժվար ընտրության առջեւ է կանգնած Օբաման։ Այս տարվա ապրիլի 24-ին նախագահ Օբաման կարող է օրինակ վերցնել կամ Հռոմի Պապից բարոյականությունից կամ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից։ Նա կարող է Եվրախորհրդարանի, ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցների, ԱՄՆ 43 նահանգների, Թուրքիայում արդարության համար պայքարող քաղաքացիական հասարակության պես կանգնել ճշմարտության կողքին ։ Կամ էլ նա կարող է այլ ընտրություն կատարել եւ այս հանցագործության 100-ամյակին շարունակել կյանքի կոչել Հայոց ցեղասպանության մասին ազնիվ ամերիկյան դիսկուրսի բերանը փակող Թուրքիայի քաղաքականությունը»,- հայտարարել է Հայ դառի հանձնախմբի տնօրեն Արամ Համբարյանը։

The Armenian National Committee of America (ANCA) welcomed the European Parliament's adoption of an Armenian Genocide Centennial Resolution, emphasizing how this official action shines a bright spotlight on President Obama's much-anticipated April 24th statement regarding this crime.
The European Parliament's strong stand for a truthful and just resolution of the Armenian Genocide underscores the stark nature of the choice before President Obama, stated ANCA Executive Director Aram Hamparian. This April 24th, President Obama can take his moral cues from Pope Francis or Recep Erdogan. He can stand up for truth, along with the European Parliament, our top NATO allies, 43 U.S. states, a growing pro-justice Turkish civil society movement, and the moral conscience of the world community. Or he can opt - on the solemn Centennial of this crime - to continue enforcing a foreign government's gag-rule on honest American discourse on the Armenian Genocide.
As Americans, we should never outsource our nation's human rights policy or allow any foreign country - friend of foe - to compromise our nation's stand against genocide, he added.