ԱՄն նախագահ Բարաք Օբաման երկուշաբթի օրը, օգոստոսի 31-ին, Հյուսիսային Ամերիկայի ամենաբարձր սարին պաշտոնապես կվերադարձնի այն անունը, որը նրան տվել էին Ալյասկայի բնիկները: ՄաքՔինլի սարը 40-ամյա վեճից հետո նորից կստանա Դենալի անունը, հայտնում է Lenta-ն ՝ վկայակոչելով Reuters-ին:
Օբաման ծրագրում է զբոսարշավ կազմակերպել ՝ կլիմայական փոփոխություններից փոքրացող սառցադաշտ եւ հանդիպել հեռավոր արկտիկյան համայնքների բնակիչների հետ:
Այս գագաթը այսպես է կոչվել ԱՄՆ 25-րդ նախագահ ՄաքՔինլիի պատվին ՝ 1896 թ, ընտրություններում նրա հաղթանակից անմիջապես հետո: Սակայն Ալյասկայի բնիկները դրանից շատ առաջ այս սարն անվանում էին Դենալի, որը նշանակում է «Ամենամեծ»: 1975 թ. սկսած ՝ նահանգի իշխանությունները պաշտոնապես սկսել են սարը Դենալի անվանել: Այս տարիների ընթացքում Ալյասկան համոզում էր, որ դաշնային կառավարությունն էլ նույնը անի:

Президент США Барак Обама в понедельник, 31 августа, официально вернет самой высокой горе Северной Америки имя, данное ей коренным населением Аляски. Гора Мак-Кинли после 40-летнего спора обретет название Денали, передает Lenta со ссылкой на Reuters.
Обама планирует совершить тур по отступающему из-за климатических изменений леднику и встретится с жителями отдаленных арктических общин.
Пик был назван в честь 25-го президента США Уильяма Мак-Кинли в 1896 году, сразу после его победы на выборах. Однако коренные жители Аляски задолго до этого называли гору Денали, что означает «Величайшая».
С 1975 году власти штата официально стали именовать гору Денали. Все это время Аляска убеждала федеральное правительство сделать то же самое.