Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ մասնագիտական հանձնաժողովի հետ կայացած հանդիպումներին:
Պարոն Բաղդասարյան, ՀՀԿ խմբակցությունն ավարտել է հանդիպումները Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների հետ: Ի՞նչ հարցեր են քննարկվել:
Բավականին լուրջ քանակի առաջարկություններ ենք ներկայացրել, որոնց մեծ մասը կքննարկվի նաեւ Ազգային ժողովում:
Բոլոր հոդվածները մեկ առ մեկ քննարկել ենք, բոլոր դրույթներով անցել ենք մեկ առ մեկ: Երկու օրէ առավոտյան ժամը 10:00-ից մինչեւ 19:00-ն, քննարկել ենք: Չկա մի հոդված, որ բաց թողած լինենք: Ոչ թե գլուխներով ենք քննարկել, այլ հոդված առ հոդված: 300-ից ավելի առաջարկություններ ենք ներկայացրել: Սահմանադրությունում չկան կարեւոր եւ անկարեւոր հոդվածներ: Մենք ներկայացրել ենք եւ տեխնիկական, եւ խմբագրական, եւ սկզբունքային առաջարկություններ: Բոլոր հոդվածները քննարկման առարկա են դարձել:
Երկփուլ ընտրությունների դրույթի վերաբերյալ խմբակցությունը վերջնական որոշո՞ւմ ունի:
Մենք առաջարկել ենք այս դրույթը տեղափոխել Ընտրական օրենսգիրք:
Սա նշանակում է՝ իշխանությունները փոխզիջմա՞ն են գնում: Իսկ կայուն մեծամասնություն ձեւավորելու վերաբերյալ մտահոգություն այլեւս չկա՞:
Ձեւակերպումն այնպիսին կլինի, որ ընդունելի կլինի բոլորի կողմից: Կայուն մեծամասնությունը պետք է ձեւավորվի միանշանակ, ես կողմ եմ դրան, որ հետագայում էլ կառավարություն ստեղծվի: Այս դեպքում հնարավոր են տարբերակներ, որ առաջին փուլից հետո կոալիցիա ձեւավորվի եւ երկրորդ փուլի անհրաժեշտություն չլինի: Հնարավոր է՝ դաշինք ստեղծվի, եւ կայուն մեծամասնությունն այդպես ապահովվի:
Ընտրիչների ինստիտուտի ձեւավորման վերաբերյալ ինչպիսի՞ն է խմբակցության վերջնական դիրքորոշումը:
Կարծում ենք, որ նախագահին պետք է ընտրի Ազգային ժողովը, իսկ ընտրիչների ինստիտուտը պետք է հանվի, որպեսզի քաղաքական փոքրամասնությունների դերակատարությունն ավելի մեծ լինի:
Հայաստան կատարած այցի շրջանակում Վենետիկի հանձնաժողովի անդամները հայտարարեցին, որ Սահմանադրության նոր նախագծով պետք է թույլատրվի նույնասեռ ամուսնությունները:
Այդ հարցը կարգավորված է, այնպիսի ձեւակերպում է տրված, որ նույնասեռական, միասեռական բառերը չլինեն մեր Սահմանադրությունում զետեղված: Չենք ցանկանում, որ հետագայում մեր սերունդները ցանկանան իմաստն իմանալ: Անձամբ իմ առաջարկությամբ այնպիսի ձեւակերպում է կնոջ եւ տղամարդու ամուսնության մասին, որ հարցը փակվում է:
Կարծիք կա, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգն արդյունավետ չէ Հայաստանի նման պատերազմական վիճակում գտնվող պետության համար: Այս հարցն ավելի արդիական դարձավ վերջին օրերին, երբ սահմանին լարված իրավիճակ է:
Հարցը կարգավորված է: Խաղաղության ժամանակ հիմնական դերակատարը կլինի պաշտպանության նախարարը, իսկ պատերազմի դեպքում՝ վարչապետը կլինի Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարը եւ կնշանակի գլխավոր զինվորականը, որը կարծում եմ՝ կլինի շտաբի պետը:
Անվտանգության հետ կապված մենք որեւէ խնդիր չենք ունենա, շատ լավ ձեւակերպում է տրված:
Պարոն Բաղդասարյան, ե՞րբ է նախատեսվում Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հանրաքվեն:
Նոյեմբերի վերջին Ազգային ժողովը կավարտի քննարկումները, եւ չի բացառվում, որ դեկտեմբերի սկզբին Հանրապետության նախագահը հանրաքվեի օրը կնշանակի:

Фракция правящей Республиканской партии Армении предложила перенести положение о двухэтапных выборах из проекта конституционных реформ в Избирательный кодекс. Об этом в интервью корреспонденту Новости Армении – NEWS.am заявил глава парламентской фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян, коснувшись встреч с членами Специальной комиссии по конституционным реформам.
Он отметил, что РПА представила значительное количество предложений, большинство из которых будет обсуждаться и в Национальном Собрании. «Все статьи по отдельности обсудили, прошлись по всем положениям. Два дня с 10:00 до 19:00 проводили обсуждение»,– сказал парламентарий, добавив, что представленные предложения касаются и технических, и редакционных, и принципиальных вопросов.
Что касается окончательной позиции фракции в отношении двухэтапных выборов, Багдасарян сообщил, что она предложила перенести это положение в Избирательный кодекс. «Формулировка будет такой, чтобы была приемлемой для всех. Однозначно должно формироваться стабильное большинство – я за это, чтобы в дальнейшем создавалось правительство. В этом случае возможны такие варианты, чтобы после первого этапа формировалась коалиция и не было необходимости во втором этапе. Возможно, будет создаваться союз, и стабильное большинство будет обеспечено таким образом»,– отметил глава фракции.
В ответ на вопрос об окончательной позиции фракции в отношении института выборщиков он сказал: «Думаю, что президента должно избирать Национальное Собрание, а институт выборщиков нужно удалить, чтобы роль политических меньшинств возросла».
Что касается предложения Венецианской комиссии о разрешении однополых браков Конституцией, Багдасарян заявил: «Этот вопрос урегулирован, дана такая формулировка, чтобы в нашей Конституции не было слов «однополый» или «гомосексуальный». Мы не хотим, чтобы в дальнейшем наши поколения желали узнать смысл. Лично по моему предложению дается такая формулировка о браке женщины и мужчины, что вопрос закрывается».
Отвечая на вопрос о неэффективности парламентской системы правления в государстве, находящемся в состоянии войны, представитель фракции РПА отметил, что и этот вопрос урегулирован. «В мирное время основную роль будет исполнять министр обороны, а в военное время премьер-министр станет главнокомандующим Вооруженных сил и назначит главного военного, которым, думаю, будет начальник штаба. Никаких проблем с безопасностью у нас не будет»,– сказал он.
По словам Багдасаряна, в конце ноября Национальное Собрание Армении завершит обсуждения по конституционным реформам, и не исключено, что в начале декабря президент республики назначит дату референдума.