Ավետիսյանների սպանության մեջ մեղադրվող, ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մտել է Ավետիսյանների տուն, քանի որ երկար փնտրելուց հետո առաջին բաց դարպասն է գտել: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 16-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Երվանդ Վարոսյանը՝ նշելով, որ այսպիսի ցուցմունք է տվել Պերմյակովը:
«Պերմյակովն իր ցուցմունքում նկարագրել է, որ փորձել է թակել դուռը, բայց արձագանք չի եղել, կարծել է, որ տանը մարդ չկա, բայց զենքը լիցքավորել է, որ եթե տանը մարդիկ լինեին, որոնք կխոչընդոտեին իրեն հագուստ, գումար հայթայթելու հարցում, սպանելու էր»,- ասաց Երվանդ Վարոսյանը:
Պերմյակովն իր ցուցմունքում պատմել է, որ տուն մտնելուց հետո ջուր է խմել, ապա մտել առաջին սենյակը, եւ երբ իր գլխին ամրացված լապտերի լույսն ընկել է քնած Ավետիսյանների դստեր վրա, վերջինս զարթնել է եւ սկսել աղմկել:
«Պերմյակովի խոսքով՝ ինքն անմիջապես իրեն կորցրել է, կրակոցներ է արձակել, բոլորն արթնացել են, եւ ինքն անցնելով սենյակներով՝ բոլորին սպանել է: Վերջին սենյակի հետ կապված տարօրինակություններ կան ցուցմունքում: Մենք գիտենք, որ փոքրիկ աղջնակին սպանել են հրազենից: Իսկ Պերմյակովը պատմել է, թե մեկ կրակել է, մեկ սվինով է հարվածել: Ցուցմունքում ասել է նաեւ՝ ներվերիս վրա ազդել են»,- ասաց Երվանդ Վարոսյանը:
Նշենք, որ փաստաբաններն այսօր ներկայացրել են դատահոգեբանական-դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացությունները:

Обвиняемый в убийстве семьи Аветисянов военнослужащий 102-ой российской военной базы в Гюмри Валерий Пермяков зашел в дом, поскольку дверь была не заперта. Об этом на встрече с журналистами 16 октября заявил представитель правопреемников убитых Аветисянов Ерванд Варосян, отметив, что именно такое показание дал Валерий Пермяков.
«В своем показании Пермяков отметил, что сперва постучался в дверь, но не услышал ответа. Он  подумал, что дома никого нет, решил зайти туда, но при этом подготовил оружие. Пермяков решил, что, если дома окажутся люди и помешают ему забрать оттуда деньги и одежду, то он их просто убьет», - отметил Варосян.
Напомним, что 16 октября адвокаты представили результаты судебно-психологической и судебно-психиатрической экспертизы.
На рассвете 12 января Пермяков расстрелял 6 членов семьи Аветисянов в Гюмри. Маленького Сережу преступник пытался заколоть штыком. Врачи на протяжении семи дней боролись за жизнь шестимесячного малыша – он перенес две операции, однако 19 января скончался. В совершении убийства 7 человек обвиняется российский военнослужащий Валерий Пермяков Гарнизонный военный суд, подведомственный Северо-Кавказскому окружному военному суду России, уже приговорил Пермякова к 10 годам лишения свободы за дезертирство и незаконное ношение оружия.