Ջավախքահայության համար անընդունելի է Ադրբեջանի հետ համադաշնություն կազմելու Վրաստանի նախագիծը: Այս մասին իր հայտարարության մեջ նշել է Վրաստանում բանտարկված վարցահայ Վահագն Չախալյանը: Ստորեւ ներկայացնում ենք հայտարարությունը:
«Սույն թվականի հուլիսի 18-ին Վրաստանի նախագահ Մ. Սաակաշվիլին իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիեւի հետ Բաթումում հանդիպման ժամանակ հանդես եկավ վրաց-ադրբեջանական համադաշնության ստեղծման առաջարկով: Օգոստոսի 20-ին Վրաստանի արտգործնախարարի առաջին տեղակալ Նինո Կալանթաձեն վերահաստատեց նախագահի այդ առաջարկը՝ հայտարարելով, որ տեխնիկական առումով Վրաստանի համաձայնությունն արդեն տրված է, իսկ ինչ ձեւեր կընդունի այդ նախաձեռնությունը կապված է դիվանագիտական բանակցություններից:
Վրացական իշխանությունների այս անհեթեթ եւ արկածախնդիր նախագիծը հղի է լուրջ վտանգներով: Հետեւանքները Վրաստանի շատ ավելի ծանր կարող են լինել, քան 2008-ի օգոստոսյան պատերազմից հետո կրած կորուստները: Ջավախքահայությունը չի կարող անտարբեր մնալ իր բնույթով հակահայկական այս նախագծի նկատմամբ: Ջավախքահայության համար այն անընդունելի է, քանի որ նման համադաշնության ստեղծումը անխուսափելիորեն հանգեցնելու է Վրաստանի՝ որպես համադաշնության առավել թույլ անդամի, Ադրբեջանի գերիշխանության տակ ընկնելուն:
Ի՞նչ դրոշ, օրհներգ ու զինանշան է ունենալու այդ համադաշնությունը, ո՞րն է լինելու նրա պետական լեզուն, ի՞նչ զկզբունքով է կազմակերպվելու բանակային ծառայությունը, ահա այն հարցերից մի քանիսը, որոնք առաջանում են այս նախագծի կապակցությամբ իր ապագայով մտահոգ յուրաքանչյուր ջավախքահայի մոտ:
Վրաց-ադրբեջանական համադաշնությունը նաեւ Կարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթգծի եւ Հայաստանը շրջափակող այլ  ծրագրերի տրամաբանական շարունակությունն է: Ջավախքահայությունը երբեք անտարբեր չի հետեւի, թե ինչպես վրացական իշխանությունները Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ ձեռք-ձեռքի տված նպասելու են Հայաստանի ու Արցախի «վզին» գցված խեղդապարանի սեղմանը:
Վրաստանի կառավարությունը պարտավոր է հաշվի առնել այս նախագծի նկատմամբ իրենց երկրի հայ քաղաքացիների սկզբունքային բացասական վերաբերմունքը: Գուցե վրաց ժողովուրդը համաձայն է Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կցորդը դառնալու հեռանկարին, սակայն ջավախքահայությունը Անկարայի եւ Բաքվի գերիշխանության տակ հայտնվելու վտանգի հետ երբեւիցե չի՛ համակերպվելու: Եթե, այնուամենայնիվ, վրացական իշխանությունները խոսքերից անցնեն գործի, ապա ջավախքահայությունն, հաշվի առնելով կոտորածների եւ բռնի տեղահանության ենթարկված Բաքվի, Սումգայիթի եւ Նախիջեւանի հայության ճակատագիրը, իրեն իրավունք է վերապահում միջազգային նորմերի հիման վրա, ձեռնարկել ինքնուրույն քայլեր` ուղղված իր գոյության անվտանգությանը սպառնացող այս օրհասական վտանգի չեզոքացմանը»:

Джавахкские армяне выразили протест в связи «антиармянским  по сути проекту» - созданием грузино-азербайджанской конфедерации.
«Для джавакского армянства он неприемлем, так как создание подобной конфедерации неминуемо приведет к тому, что Грузия, как более слабый ее член, станет фактическим сателлитом Азербайджана», - говорится в заявлении находящегося в заключении джавахкского политического деятеля Ваагна Чахаляна.
«Этот нелепый и авантюрный проект грузинских властей чреват серьезными опасностями. Последствия для Грузии могут быть намного более тяжелыми, чем потери понесенные ею в результате августовской войны 2008-ого года», - говорится в заявлении.
«Какими будут флаг, герб и гимн конфедерации? Какой язык будет выбран в качестве  государственного? По какому принципу будет организована армейская служба? Вот   некоторые из тех вопросов, которые возникают в связи с данной инициативой у каждого озабоченного своим будущим джавахкского армянина», - отметил Чахалян.
По его словам, азербайджано-грузинская конфедерация является логическим продолжением проекта железной дороги Карс-Ахалкалак-Баку и других программ, направленных на изоляцию Армении. «Джавахкское армянство не станет безразличного наблюдать за тем, как грузинские власти рука об руку с Азербайджаном и Турцией будут способствовать  затягиванию удавки на «шее» Армении и Арцаха», - отметил он.
«Правительство Грузии должно учесть принципиально отрицательное отношение армянских граждан своей страны к данному проекту. Может быть грузинский народ и согласен с перспективой стать придатком Турции и Азербайджана, но джавахкское армянство никогда не смирится с опасностью попасть под власть Баку и Анкары.   Если, тем не менее, грузинские власти перейдут от слов к делу, то джавахкское армянство, учитывая судьбу вырезанных и подвергнутых насильственной депортации армян Сумгаита, Баку и Нахичевана, оставляет за собой право на основе норм международного права, предпринять самостоятельные шаги, направленные на нейтрализацию данной смаертельной угрозы своей безопасности», - говорится в заявлении Ваагна Чахаляна.
18 июля президент Грузии Михаил Саакашвили на встрече в Батуми со своим азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым в Батуми выступил с инициативой создания грузино-азербайджанской конфедерации. 20 августа первый заместитель министра иностранных дел Грузии Нино Калантадзе подтвердила предложение президента, заявив, что с технической стороны согласие Грузии в этом вопросе уже есть, а то, какие формы примет эта инициатива, зависит от переговоров дипломатов.