Լեմկինի Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը մտահոգված է հունիսի 12-ին Երևանում ցուցարարներին և լրագրողներին ցրելու ագրեսիվ մարտավարությամբ, որը հակասում է խաղաղությանը, ժողովրդավարական սկզբունքներին և մարդու իրավունքներին Հայաստանի հռչակած հավատարմությանը: Այս հանձնառությունը պետք է նշանակի խաղաղ հավաքների և խոսքի ազատության իրավունքների պաշտպանություն, այլ ոչ թե այլախոհության ճնշում բռնության և արյունահեղության միջոցով: Այս մասին ասվում է ինստիտուտի հայտարարության մեջ։
«Հունիսի 12-ին Երևանում շարունակվող հակակառավարական ցույցերի ժամանակ ոստիկանությունը կոշտ ուժ կիրառեց, այդ թվում տասնյակ ծխարձակող և լուսաձայնային նռնակներ՝ ուղղված անմիջապես ամբոխի վրա, ինչի հետևանքով գրեթե հարյուր մարդ վիրավորվեց, այդ թվում՝ մի քանի լրատվական ծառայությունների լրագրողներ։ Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները պնդում են, որ ոստիկանները թեթև վնասվածքներ են ստացել։
Տագնապալի է այն փաստը, որ իշխանությունները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ միասին պաշտպանեցին ոստիկանության այս գործողությունները։ Ինչպես բազմիցս նշել ենք, խոսքի և հավաքների ազատությունը մարդու հիմնարար իրավունքներն են և ներառական ու արդար հասարակության հիմնական սկզբունքները:
Դրանք նաև ցեղասպանության կանխման կարևորագույն գործիքներ են, քանի որ այս իրավունքները անհատներին և համայնքներին հնարավորություն են տալիս հանդես գալ անարդարության դեմ և պատասխանատվություն պահանջել իրենց կառավարություններից: Մարդկանց իրենց մտավախությունները բարձրաձայնելու և համախմբվելու հնարավորություն տալով՝ հասարակություններն ավելի մեծ հնարավորություն են ունենում ցեղասպանության գործընթացներին նպաստող գործոնները վերացնելու և մեղմելու համար։
Այսպիսով, Լեմկինի ինստիտուտը մտահոգված է հունիսի 12-ին Երևանում ցուցարարներին և լրագրողներին ցրելու ագրեսիվ մարտավարությամբ, որը հակասում է խաղաղությանը, ժողովրդավարական սկզբունքներին և մարդու իրավունքներին Հայաստանի հռչակած հավատարմությանը: Այս հանձնառությունը պետք է նշանակի խաղաղ հավաքների և խոսքի ազատության իրավունքների պաշտպանություն, այլ ոչ թե այլախոհության ճնշում բռնության և արյունահեղության միջոցով», - ասվում է Լեմկինի ինստիտուտի հայտարարության մեջ:

Институт Лемкина по предотвращению геноцида обеспокоен агрессивной тактикой разгона протестующих и журналистов в Ереване 12 июня, которая противоречит провозглашенной приверженности Армении миру, демократическим принципам и правам человека. Это обязательство должно означать защиту права на мирные собрания и свободу слова, а не подавление инакомыслия с помощью насилия и кровопролития. Об этом говорится в заявлении института.
«12 июня, во время продолжающихся антиправительственных протестов в Ереване, полиция применила грубую силу, в том числе применила десятки дымовых и светошумовых гранат, направленных непосредственно на людей в толпе, в результате чего были ранены почти сто человек, в том числе журналисты ряда новостных служб. Правоохранительные органы утверждают, что полицейские получили незначительные травмы.
Вызывает тревогу тот факт, что власти вместе с премьер-министром Николом Пашиняном выступили в защиту этих действий полиции. Как мы уже неоднократно заявляли, свобода слова и собраний являются фундаментальными правами человека и основными принципами инклюзивного и справедливого общества.
Они также являются важнейшими инструментами предотвращения геноцида, поскольку эти права позволяют отдельным лицам и сообществам выступать против несправедливости и требовать подотчетности от своих правительств. Предоставляя людям возможность высказывать свои опасения и коллективно мобилизовываться, общества получают больше возможностей для устранения и смягчения факторов, способствующих процессам геноцида.
Таким образом, Институт Лемкина обеспокоен агрессивной тактикой разгона протестующих и журналистов в Ереване 12 июня, которая противоречит провозглашенной приверженности Армении миру, демократическим принципам и правам человека. Это обязательство должно означать защиту права на мирные собрания и свободу слова, а не подавление инакомыслия с помощью насилия и кровопролития», - подчеркивается в заявлении Института Лемкина.