ՍՏՀԽՎ-ի Գլխավոր Վեհաժողովը համատեղ որոշում է ընդունել Ստամբուլում ահաբեկչական գործողության հետ կապված, որում ասվում է ահաբեկչության դեմ պայքարում ջանքերը միավորելու անհրաժեշտության մասին:
ՍՏՀԽՎ-ի անդամները ահաբեկչության կապակցությամբ խորը ցավակցություն են հայտնում Թուրքիային:  «Մենք ցավակցում ենք զոհվածների հարազատներին եւ մերձավորներին եւ վիրավորներին շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում», - ասված է հայտարարության մեջ:
Խորհրդարանականները նշում են «բոլոր երկրների եւ ժողովուրդների ջանքերը միավորելու անհրաժեշտությունը` աջակցելու ահաբեկիչների գործողություններից տուժած պետություններին այդ չարիքի դեմ իրենց պայքարում, որը մարդկության դեմ հանցագործություն է հանդիսանում»:
«Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնում` շարունակելու ահաբեկչության դեմ պայքարն իր բոլոր ձեւաչափերում եւ դրսեւորումներում», — նշված է փաստաթղթում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Երեքշաբթի երեկոյան երեք պայթյուն է որոտացել Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան   օդանավակայանում: Երեք մահապարտ ահաբեկիչ ինքնաձիգներից կրակ են բացել ուղեւորների վրա, ինչից հետո գործի են դրել պայթուցիկ սարքեր: Վերջին տվյալների համաձայն, ահաբեկչության հետեւանքով ավելի քան 40 մարդ է զոհվել, այդ թվում` 13 օտարերկրացի, 239-ը վիրավորվել է:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության  (ՍՏՀԿ) կազմում ներկայումս 12 երկիր կա. Ալբանիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բուլղարիան, Վրաստանը, Հունաստանը, Մոլդովան, Ռումինիան, Ռուսաստանը, Սերբիան, Թուրքիան եւ Ուկրաինան:

Генассамблея ПАЧЭС приняла совместное заявление в связи с терактом в Стамбуле, где говорится о необходимости объединить усилия в борьбе с терроризмом.
Члены ПАЧЭС выражают глубокие соболезнования Турции в связи с терактом. «Мы выражаем соболезнования родным и близким погибших и желаем скорейшего выздоровления раненым», - говорится в заявлении.
Парламентарии отмечают «необходимость объединения усилий всех стран и народов и поддержать государства, пострадавшие от действия террористов, в их борьбе с этим злом, являющимся преступлением против человечества».
«Мы заявляем о готовности продолжать совместную борьбу с терроризмом во всех его формата и проявлениях», — отмечается в документе, передает РИА Новости.
Три взрыва прогремели в международном терминале стамбульского аэропорта Ататюрка во вторник вечером. Трое террористов-смертников открыли огонь по пассажирам из автоматов, после чего привели в действие взрывные устройства. По последним данным, в результате теракта погибли более 40 человек, в том числе 13 иностранцев, 239 ранены.
В Организацию Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). В ее состав в настоящее время входят 12 стран: Албания, Армения, Азербайджан, Болгария, Грузия, Греция, Молдова, Румыния, Россия, Сербия, Турция и Украина.