Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերականգնման եւ Սիրիայի իրավիճակի հարցերը կբարձրացվեն ՌԴ եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ ՌԵջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպմանը, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ մտքերի լուրջ փոխանակում է սպասվում այն կապակցությամբ, թե «ինչ տեմպերով եւ հետեւողականությամբ կզբաղվենք մեր հարաբերությունների վերականգնմամբ»: «Կան տնտեսական գործունեության հետ կապված ընթացիկ հարցեր, իհարկե՝ կարելի է համարձակորեն կանխատեսել, որ մտքերի համանման փոխանակում կկատարվի նաեւ տարածաշրջանային հարցերի՝ ներառյալ Սիրիայի հարցի հետ կապված»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ հանդիպման օրակարգը հեշտ է կանխատեսել: «Գիտեք, որ հայտնի միջադեպից՝ ռուսական ինքնաթիռի ողբերգությունից առաջ Ռուսաստանին եւ Թուրքիային միավորում էր ընդլայնված գործընկերությունը: Աշխատանք էր ընթանում համալիր թեմաների շուրջ՝ առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային համագործակցության պլանում: Առկա էր բավական հագեցած քաղաքական երկխոսություն»,- «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Պեսկովը:

Вопрос реставрации отношений с Турцией и ситуация в Сирии будут подниматься на встрече президента РФ Владимира Путина и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, заявил пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
По его слова, предстоит серьезный обмен мнениями относительного того, как, «какими темпами и в какой последовательности мы будем заниматься реставрацией наших отношений». «Есть текущие вопросы, связанные с экономической деятельностью, конечно же, можно смело прогнозировать, что подробный обмен мнениями состоится по региональной проблематике, включая Сирию», — сказал Песков журналистам.
По его словам, повестка дня встречи легко прогнозируется. «Вы знаете, что до известного инцидента — трагедии с российским самолетом — РФ и Турцию объединяли отношения продвинутого партнерства. Велась работа по целому комплексу тем в плане торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Был очень насыщенный политический диалог», — добавил Песков, передает РИА Новости