Ռուսաստանն ու Թուրքիան ցանկանում են երկխոսությունը վերականգնել: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետերբուրգում իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Էրդողանի հետ հանդիպումից առաջ:
Նա նշել է, որ նախորդ տարիներին երկրների միջեւ հարաբերությունների մակարդակն ու բնույթը հասել էր աննախադեպ բարձր մակարդակի եւ որակի: Սակայն ռուսական կործանիչի հայտնի ողբերգական պատահարից հետո, որի հետեւանքով ռուս զինծառայողներ են զոհվել, հարաբերությունները իջել են շատ ցածր մակարդակի, վատթարացել են:
«Այդուհանդերձ, Ձեր ներկայիս այցը, չնայած Թուրքիայի ներքին քաղաքական շատ բարդ իրավիճակին, վկայում է, որ մենք բոլորս ցանկանում ենք մեր երկխոսության վերսկսում, հարաբերությունների վերականգնում՝ հանուն Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի ժողովուրդների շահերի»,- դիմելով Էրդողանին՝ ասել է Պուտինը:
ՌԴ նախագահը նշել է, որ առաջիններից մեկն էր, որ զանգահարել է Էրդողանին եւ սատարման խոսքեր ասել ներքին քաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար՝ կապված պետական հեղաշրջման փորձի հետ:
«Ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ ասել, որ դա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է: Մենք մշտապես խիստ ենք արտահայտվում հակասահմանադրական գործողությունների ցանկացած փորձի դեմ: Այդ կապակցությամբ ցանկանում եմ հույս հայտնել, որ Ձեր ղեկավարությամբ թուրք ժողովուրդը կհաղթահարի այդ խնդիրը, եւ կվերականգնվի կարգը, սահմանադրական օրինականությունը»,- եզրափակել է նա:

Russia and Turkey want to resume their dialogue, Russian President Vladimir Putin stated at the outset of the meeting with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdoğan in St. Petersburg.
According to him, during the previous years the level and nature of the ties between the countries reached an unprecedentedly high level and quality. However, after the notorious tragedy with the Russian jet fighter, as a result of which Russian servicemen died, they dropped to a very low level and degraded.
“Together with this, despite the very complex inter-political situation in Turkey, your visit today shows that we all want to resume our talks for the sake of the interests of the Turkish and Russian people,” Putin said, addressing Erdoğan.
The Russian President also noted that he was one of the first to call Erdoğan and tell him words of support for overcoming the inter-political crisis related to the attempted coup.
“I want to reiterate that this is our principled stance. We are always categorically against any attempts of non-constitutional actions. In this connection, I’d like to express hope that under your leadership the Turkish nation will cope with this problem and the order and constitutional legitimacy will be restored,” he concluded.