Թուրքիան Սիրիայի տարածք ներխուժելով կոպտորեն խախտել է միջազգային իրավունքը, դա ռազմական ագրեսիա է: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԱԳ նախկին փոխնախարար, արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիան հայտարարել է, որ Սիրիայում պայքարելու է «Իսլամական պետության» դեմ, բայց այդ ամենը քաղաքական հնարք է եւ փողեր, որոնց հետեւում մեծ խնդիր է կանգնած՝ հնարավորինս չեզոքացնել քրդական շարժումը բոլոր ուղղություններով. «Երկու գերտերություններ՝ ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը, շատ հետաքրքիր դիրքորոշում են որդեգրել: Տեղի է ունեցել հետաքրքիր դիվանագիտական խաղ. Ռուսաստանի լռության պայմաններում եւ ԱՄՆ աջակցությամբ թուրքերը արեցին այն, ինչ վաղուց էին ուզում: Այսօր մենք ականատես ենք լուրջ ռազմական գործողությունները»:
Նավասարդյանի կարծիքով, Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը նոր քաղաքականություն են սկսում Սիրիայում, Թուրքիայի հետ միասին: Դա, ըստ դիվանագետի, կարող է բեկումնային նշանակություն ունենալ թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում. «Թուրքիան փաստացի խաղում է տարաձայնությունների վրա: Հասկանալով, որ վաղ թե ուշ, իրավիճակը տարածաշրջանում պետք է կարգավորվի, եւ հարց է ծագում, թե տարածաշրջանի պետություններից ով է լինելու «առաջին ջութակը», Անկարան անում է ամեն ինչ՝ առաջատար դիրքեր զբաղեցնելու համար: Որքանով է դա հաջողվում, ես դժվարանում եմ ասել, քանի որ այդ ամենը Թուրքիայի երկարաժամկետ աշխարհաքաղաքական պլանների մեջ են ներառված, որոնց վերջնական նպատակը Օսմանյան կայսրության վերակենդանացումն է: Եթե այդ պլանները, առնվազն, առաջխաղացում ունենան, սիրիական պետությունը կկործանվի»,-ամփոփել է Արման Նավասարդյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի հատուկ նշանակության զինված ուժերը օգոստոսի 24-ին ներխուժել են Սիրիայի տարածք:

Вторжением на территорию Сирии Турция совершила грубое нарушение международного права: это военная агрессия. Об этом на пресс-конференции 25 августа заявил бывший заместитель министра иностранных дел, чрезвычайный и полномочный посол по рангу Арман Навасардян.
Турция, напомнил он, объявила, что в Сирии будет бороться с «Исламским государством». «Но все это политический трюк и деньги, за которыми стоит большая задача – по возможности нейтрализовать курдское движение по всем направлениям. И две великих сверхдержавы – Россия и США, заняли очень интересную позицию. Произошла интересная дипломатическая игра: при молчаливой позиции России и поддержке США турки сделали то, что хотели сделать давно. И сегодня мы стали очевидцами серьезных военных действий», - отметил Арман Навасардян. Россия и США, с его точки зрения, начинают новую политику в Сирии вместе с Турцией. Это, согласно дипломату, может иметь переломное значение в американо-турецких отношениях. «Турция фактически играет на разногласиях. Понимая, что рано или поздно ситуация в регионе должна быть урегулирована, и возникнет вопрос, кто будет «первой скрипкой» среди государств региона, делает все, чтобы занять лидирующую позицию. Насколько это удастся, я затрудняюсь сказать, поскольку все это входит в дальнесрочные геополитические планы Турции, окончательная цель которых «реанимация» Османской империи. И если эти планы, по меньшей мере, получат ход, то сирийское государство будет разрушено», - подытожил Арман Навасардян.
Напомним, что войска специального назначения вооруженных сил Турции 24 августа вошли на территорию Сирии.