Ներկայում Լեռնային Ղարաբաղում որոշակիորեն բացահայտ զինված հակամարտություն սկսելու՝ Ադրբեջանի ձգտումը, նախկինի համեմատ, նվազել է: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնային ժողոի Դաշնային խորհրդի պատգամավոր, ռուս-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի անդամ Իգոր Չեռնիշենկոն:
Նրա խոսքով՝ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը ներկայում ավելի քիչ է, քան 2-3 ամիս առաջ էր: «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպումներում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վերջին հաջողությունները զգալիորեն նվազեցնում են Ղարաբաղում զինված հակամարտության հնարավորությունը»,- նշեց Իգոր Չեռնիշենկոն: Ըստ պատգամավորի՝ Ռուսաստանը հստակ սատարում է այն կարեւոր դերը, որը Հայաստանն ունի Անդրկովկասում:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լեւոն Մնացականյանը վերջերս տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ ռազմական գործողությունների վերականգնման հավանականություն միշտ կա, ավելին, այն բարձր է:
«Հակառակորդի այսօրվա պահվածքը թույլ է տալիս հանգել եզրակացության, որ նա առայժմ ամբողջությամբ չի հրաժարվել իր ծրագրերից: Այդ պատճառով ապագայում ցանկացած պահի ռազմական գործողությունների վերականգնումը հնարավոր է: Ամեն դեպքում, ապրիլյան պատերազմը որոշակի զսպող ազդեցություն ունեցավ հակառակորդի վրա: Դա երեւում է նաեւ նրա հայտարարություններից. եթե նախկինում ասում էին, որ 3 օրվա ընթացքում կհաղթանակեն, ապա հիմա նման հայտարարություններ այլեւս չեն հնչում, եւ ես հույս ունեմ, որ ընդհանրապես կհրաժարվեն իրենց ծրագրերից»,- ընդգծել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարը:

На сегодняшний день стремление Азербайджана выйти на некий открытый уровень вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе гораздо меньше, чем было раньше. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат Совета Федерации Федерального Собрания России, член российско-армянской межправительственной комиссии Игорь Чернышенко.
По его словам, вероятность возобновления боевых действий в настоящее время гораздо меньше, чем она была 2-3 месяца тому назад. «Последние успехи президента России Владимира Путина на встречах с главами Армении Сержем Саргсяном и Азербайджана Ильхамом Алиевым значительно снижают возможность вооруженного конфликта в зоне Карабаха», - отметил Игорь Чернышенко. Россия, добавил депутат, четко поддерживает важную роль, которую играет Армения в Закавказье.
Напомним, что министр обороны Нагорно-Карабахской Республики, командующий Армией обороны НКР, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян в своем последнем интервью заявил, что вероятность возобновления боевых действий имеется всегда, более того, она высока. «Сегодняшнее поведение противника позволяет прийти к выводу, что он пока полностью не отказался от своих задумок. Поэтому в будущем в любой момент возможно возобновление боевых действий. Тем не менее, апрельская война оказала некоторое сдерживающее влияние на противника. Это видно и по их заявлениям — если раньше они говорили, что одержат победу за 3 дня, то теперь такие заявления больше не звучат, и я надеюсь, что они и вовсе откажутся от своих затей», - подчеркнул глава оборонного ведомства Нагорно-Карабахской Республики.