Էստոնիայի Ընտրական հանրապետական հանձնաժողովը Ռիյկիգոկում քվեարկության առաջին փուլում Կերստի Կալյուլայդին գրանցել է որպես նախագահի միակ թեկնածու: ERR-ի փոխանցմամբ՝ Կալյուլայդի թեկնածությունն առաջադրել են Ռիյկիգոկուի 90 պատգամավորներ:
Մինչեւ նախագահական ընտրություններում հաղթելը Ռիյկիգոկուում թեկնածուն պետք է հավաքի նվազագույնը խորհրդարանականների ձայների երկու երրորդը, այսինքն՝ 68 ձայն: Քվեարկությունը տեղի կունենա երկուշաբթի՝ հոկտեմբերի 3-ին: Եթե թեկնածուն չստանա պահանջվող քանակի ձայներ, ապա Ռիյկիգոկուում քվեարկության երկրորդ փուլը տեղի կունենա երեքշաբթի՝ հոկտեմբերի 4-ին, տեղական ժամանակով 12-ին: Երկրորդ փուլին մասնակցելու համար թեկնածուների գրանցումը կկատարվի նույն օրը՝ ժամը 8-ից մինչեւ 10-ը:

Республиканская избирательная комиссия Эстонии зарегистрировала Керсти Кальюлайд в качесте единственного кандидата в президенты в первом туре голосования в Рийгикогу. Кандидатуру Кальюлайд выдвинули 90 депутатов Рийгикогу, передает ERR.
Для победы на президентских выборах в Рийгикогу кандидат должен набрать как минимум две трети голосов парламентариев, то есть 68 голосов. Голосование пройдет в понедельник, 3 октября. Если кандидат не получит требуемого большинства голосов, то второй тур голосования пройдет в Рийгикогу во вторник, 4 октября, в 12 часов. Зарегистрировать кандидатов для участия во втором туре можно в тот же день с 8 до 10 часов.