Հոկտեմբերի 22-ին պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի արքայազն եւ մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգը: «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրան դիմավորել են ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Վատիկանում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են Նորին Վսեմություն արքայազն եւ մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգի հանդիպումները ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ, աշխատանքային ճաշ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, ինչպես նաեւ այցելություններ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, Մայր Տաճար, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գանձարան եւ թանգարան, Խոր Վիրապի վանք, Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի կաթողիկե եկեղեցի, մայրաքաղաքի հատուկ կարիքներով երեխաների թիվ 2 դպրոց, Հայաստանի Հանրապետությունում Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի դեսպանություն:
Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպումից հետո ՀՀ Նախագահի նստավայրում Սերժ Սարգսյանը եւ Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի արքայազն եւ մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգը զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջեւ հանդես կգան հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ հայտարարություններով:

On October 22, the Prince and the Grand Master of the Sovereign Military Order of Malta Fra Matthew Festing has arrived to Yerevan.  The Foreign Minister Edward Nalbandian and the Armenian Ambassador to Vatican Mikayel Minasyan met him at Zvartnots airport.
During the visit Festing will meet with President of Armenia Serzh Sargsyan, All Armenians Catholicos Karekin II, will have an official lunch with the Foreign Minister Edward Nalbandian, also will visit the Armenian Genocide Memorial, the treasury and museum of Etchmiadzin Cathedral, Khor Virap Monastery, St. Gregory of Narek Catholic church, Yerevan school N2 for children with special needs, and the Embassy of Malta to the Republic of Armenia. After the meeting with the President of Armenia at the Presidential Palace,  Serzh Sargsyan and  Fra Matthew Festing will  make statements on the results of the meetings for the media.