Թմրանյութերի առեւտուր կազմակերպելու մեջ մեղադրվող բրիտանացին հանձնվել է ոստիկանությանը՝ գանգատվելով, որ ամենաորոնվող հանցագործների ցուցակում լինելու բեռը իր համար չափազանց ծանր է, հայտնում է BBC –ն։
53-ամյա Ռոբերտ Ջերարդը Լիվերփուլից հայտնվել է բրիտանական արդարադատությունից թաքնվող անձանց ցուցակում 2014-ի փետրվարին։ Իր փաստաբանի օգնությամբ նա պայմանավորվել է հանդիպել Հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալության ներկայացուցիչների հետ Մանչեսթերում, որտեղ էլ հենց նրան ձերբակալել են։ Նրան արդեն առաջադրվել է մեղադրանք կոկաինի մաքսանենգության նպատակով դավադրության մեջ, նոյեմբերին նա պետք է դատարանի առաջ կանգնի։
Նա Բրիտանիայի ամենաորոնվող հանցագործների ցուցակից երրորդ հանցագործն է, որին ձերբակալել են այս շաբաթ, մինչ այդ Իսպանիայում ձերբակալվել էին երեխաների նկատմամբ սեռական բռնությունների մեջ կասկածվող ՄԵթյո Սեմմոնը ու բռնաբարության համար դատապարտված Մոհամեդ Ալամը։
Ջերարդը փախուստի մեջ էր գտնվում 2013-ի հոկտեմբերից ՝ Ռոթերդամի սրճարանում կատարված խուզարկությունից հետո, որը օգտագործվում է որպես թաքստոց թմրադեղերի առեւտրի համար։

Обвиняемый в организации наркоторговли британец сдался в руки полиции, пожаловавшись, что бремя пребывания в списке самых разыскиваемых преступников страны стало для него слишком тяжелым, передает BBC.
53-летний Роберт Джеррард из Ливерпуля попал в список лиц, скрывающихся от британского правосудия, в феврале 2014 года. С помощью своего адвоката он договорился встретиться с представителями Национального агентства по борьбе с преступностью в отделении полиции в Манчестере, где и был задержан. Ему уже предъявлены обвинения в заговоре с целью контрабанды кокаина, в ноябре он должен предстать перед судом.
Это третий человек из списка самых разыскиваемых людей в Британии, задержанный за последнюю неделю, после того как подозреваемый в сексуальном насилии над детьми Мэтью Сэммон и осужденный за изнасилование Мохаммед Алам были задержаны в Испании.
Джеррард находился в бегах с октября 2013 года после обысков в кафе в Роттердаме, которое использовалось как прикрытие для торговли наркотиками.