Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործով Վերաքննիչ դատարանը մերժեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Արթուր Սաքունցի ներկայացրած միջնորդությունը դատախազի բացարկի մասին։ Դատարանի  կարծիքով դատախազի գործողությունների հետ համաձայն չլինելը բացարկի հիմք չէ։
Իրավապաշտպանը որպես հիմք նշեց, որ գործի դատախազ Գեւորգ Գեւորգյանը բավարար ջանքեր չի գործադրել ռուսական կողմից իրականացվող գործի հետաքննության մեջ իրավահաջորդների մասնակցության հարցում։ Ի վերջո իրավապաշտպանը նշեց, որ դատախազը հավուր պատշաճի չի ներկայացնում պետության շահերը։
Սաքունցը հավելեց, որ կասկածում է այդ գործով ցանկացած դատախազի անաչառության մեջ։ Դրան ի պատասխան՝ դատավորը հետաքրքրվեց, թե ինչ հետագա քայլեր են ձեռնարկվելու միջնորդության բավարարման դեպքում։ «Այսինքն՝ մենք չդիմե՞նք գլխավոր դատախազություն այլ դատախազ տրամադրելու համար»,– հարցրեց դատավորը։ Այս հարցին կոնկրետ պատասխան չտրվեց։
Տուժողի իրավահաջորդի փաստաբանները դեմ արտահայտվեցին միջնորդությանը։ Դատախազը միջնորդությունը չհիմնավորված համարեց։

Апелляционный суд по делу об убийстве семьи Аветисянов отклонил представленное представителем правопреемников потерпевших Артуром Сакунцем ходатайство об отводе прокурора. По мнению суда, несогласие с действиями прокурора не основание для отвода.
В качестве основания для отвода правозащитник отметил недостаточные усилия прокурора по делу Геворка Геворкяна в вопросе участия правопреемников в расследовании, проведенном российской стороной, а в итоге правозащитник договорился до того, что обвинил прокурор в недостаточной защите государственных интересов.
По итогам диалога Сакунца с судейским триумвиратом выяснилось, что правозащитник сомневается в беспристрастности любого прокурора по этому делу. В ответ судья поинтересовался, какими будут дальнейшие шаги, если ходатайство будет удовлетворено. «То есть, нам не обращаться в генпрокуратуру для представления другого прокурора?», - спросил судья. Конкретный ответ на этот вопрос получен не был.
Адвокаты правопреемников потерпевшей стороны дружно высказались против ходатайства. Прокурор также счел ходатайство необоснованным.