NEWS.am–ը ներկայացնում է «Անձնական կարծիք» նախագիծը։ Ծրագրի շրջանակում նախագծի հեղինակ Անի Աֆյանը տարբեր մասնագիտությունների եւ համոզմունքների տեր հաջողակ մարդկանց առաջարկել է պատասխանել արդիականության 7 զգայուն եւ սուր հարցերին, որոնք չեն կարող միանշանակ պատասխաններ ունենալ։ Իսկ երբ միակ ճիշտ պատասխանը բացակայում է, մնում է միայն սեփական կարծիքը։ Այսպես՝ պարզ բառերով ամենակարեւորի մասին, կյանքի եւ մահվան մասին։
Մարիամ Մերաբովա - երգչուհի
Անբուժելի հիվանդ երեխաների նկատմամբ էվթանազիան թույլատրող օրենքի մասին
Գիտեմ, որ շատերը ընդհանրապես չափազանց խիստ են վերաբերվում էվթանազիային, իսկ մանկականին՝ առավել եւս: Կարծում եմ, որ նման որոշման կայացումը հաստատ չպետք է երեխային վերապահվի:
Ընդհանրապես ես դեմ եմ: Դեմ եմ, քանի որ մենք հոգու համար պետք է մինչեւ վերջ պայքարենք: Գլխավոր սպեղանիներն են՝ հույսը, հավատը եւ սերը: Մինչեւ վերջին շունչը:
Կլոնավորման եւ սեփական պատճեն ունենալու մասին
Դեմ եմ մարդու կլոնավորմանը: Դրա մեջ բացարձակապես իմաստ չեմ տեսնում, բայց, ասենք, հիվանդ օրգանը փոխարինելու համար որեւէ առանձին օրգանի կլոնավորումը հետաքրքիր թեմա է եւ ուշադրության ու զարգացման արժանի: Միայն թե, դրան պետք է խելամտորեն մոտենալ:
Մահվան դեպքում օրգանների դոնոր դառնալու մասին
Ես դոնորությանը կողմ եմ:
Ես հավատացյալ եմ, ավելի շատ հոգուն, քան մարմնին եմ հավատում: Մարմինը մեր հոգու սոսկ սկանֆանդրն է, եւ երբ իմ հոգին լքի մարմինս, եւ ինչ-որ օրգան մեկ այլ մարդու հարկավոր լինի, որը դեռեւս երկրի վրա է, ապա ինչու ոչ: Իհարկե, դեմ չեմ:
Մահվան վախի եւ հավերժ կյանքի մասին
Կարծում եմ, որ Տերը Երկրի վրա ամեն ինչ հրաշալի է կառուցել՝ այդ թվում ծնվելու եւ հեռանալու հարցը:
Իհարկե, մահից վախենում եմ: Վախենում եմ ֆիզիկական եւ հոգեւոր տառապանքից: Շատ եմ վախենում երեխաներիս ժամանակից վաղ լքելուց, բայց կարծում եմ՝ Աստված է որոշում, թե երբ հեռանամ, եւ ես պետք է ընդունեմ այն ամենն, ինչ նա է տալիս, որովհետեւ այն, ինչ նա տալիս է, գուցե ինձ համար անհասկանալի է, բայց դա այն ամենի լավագույնն է, որ նա կոնկրետ ինձ կարող է տալ:
Աբորտների մասին
Առաջին հերթին խոսենք արգելքի մասին: Յուրաքանչյուր արգելքի մեջ արդեն սխալի բաժին կա:
Անհնար է աբորտներն արգելել: Մշտապես խախտումներ կլինեն, երեւան կգան մեծ թվով խնդիրներ: Դա անիմաստ է եւ սխալ: Իսկ ահա հասարակության բարոյական նորմերի ուղղությամբ անհրաժեշտ է աշխատել: Դրանով պետք է պետությունը զբաղվի:
Ընդհանրապես դա յուրաքանչյուր մարդու ընտրությունն է, եւ յուրաքանչյուրն ինքն էլ պետք է իր ընտրության համար պատասխան տա:
Աղքատների եւ ողորմության մասին
Ողորմություն եմ տալիս, երբ հոգեւոր մղում է առաջանում: Ձգտում եմ ոչ մի բան հանուն նշելու չանել: Ես միշտ նայում եմ դեմքերին, եւ եթե խթան է առաջանում, հաճույքով տալիս եմ:
Ընդհանրապես բարեգործությունը շատ նուրբ գործ է: Երբեմն մեկին օգնելիս վախենում ես ինչ-որ բանով նրա արժանապատվությունը չվիրավորել, չներխուժել նրա կյանքի մեջ:
Մեկ խորհուրդ երեխային
Հարկավոր է խղճի մտոք ապրել, հարկավոր է Աստծո հետ ապրել եւ անպայման սրտիդ ձայնը լսել: Քո մեջ սերը բացահայտել՝ քո եւ մարդկանց նկատմամբ:
Եթե սեր կա, եթե «սիրիր…» պատվիրանը կատարվել է, ապա մյուս պատվիրանները մեխանիկորեն կպահպանվեն: Եթե քո մեջ սեր բացահայտես, դու չես կարողանա ո՛չ խաբել, ո՛չ գողանալ, ո՛չ այլ վատ բան անել:

Новости Армении – NEWS.am представляет проект «Личное мнение». В рамках проекта корреспондент Ани Афян предложила успешным людям разных профессий и убеждений честно ответить на 7 наиболее чувствительных и острых вопросов современности, на которых не может быть однозначных ответов.
А когда нет единственно правильного ответа, остается только личное мнение.
Итак, простыми словами о самом главном.
О жизни и смерти.
Своей и чужой.
Мариам Мерабова - певица
О законе, разрешающем применение эвтаназии в отношении неизлечимо больных детей
Я знаю, что многие крайне категорично относятся к эвтаназии как таковой, а детской - тем более. От себя могу сказать, что принятие подобного решения точно не должно стоять за ребенком.
В целом, я против. Против потому, что мы должны до конца бороться за душу. Надежда, вера и любовь – главные целители. До самого последнего вздоха.
О клонировании и желании иметь свою копию
Я против клонирования человека. Абсолютно не вижу в этом смысла, но клонирование, допустим, какого-то отдельного органа с целью замены больного органа – вот это интересная тема и заслуживает внимания и развития. Единственно, подходить к этому нужно разумно.
О донорстве органов в случае смерти
Я - за донорство. Я верующий человек, верю больше в душу, нежели в тело. Тело – это лишь скафандр для нашей души, и когда моя душа покинет тело, и какой-то орган понадобится другому человеку, который еще остался на земле, то почему нет. Я, конечно, не против.
О страхе смерти и вечной жизни
Я считаю, что Господь все прекрасно устроил на Земле – вопрос рождения и ухода в том числе.
Смерти, я, конечно, боюсь. Боюсь физических и душеных мучений. Очень боюсь раньше времени покинуть моих детей, но думаю, что Богу виднее, когда мне уйти, и мне надо принять все, что он дает, потому что все, что он дает, может быть мне непонятно, но это лучшее из того, что он может дать конкретно мне.
Об абортах
Во-первых, о запрете. В каждом запрете уже есть доля ошибки. Запрещать аборты невозможно. Будут всегда нарушения, появится много проблем. Это бессмысленно и неправильно. А вот работать над моральными устоями в обществе – необходимо. Этим должно заниматься государство.
В общем и целом, это выбор каждого человека, и ему, каждому человеку, за свой выбор и отвечать.
О нищих и подаянии
Я подаю нищим тогда, когда возникает душевный порыв. Ничего для галочки стараюсь не делать. Я смотрю всегда в лица, и если рождается импульс, подаю с удовольствием.
Вообще, благотворительность – очень тонкая вещь. Иногда, помогая кому-то, боишься, как бы не ущемить его достоинство, не влезть в его жизнь.
Один совет ребенку
Жить надо по совести, жить надо с Богом и обязательно прислушиваться к своему сердцу. Открывать в себе любовь – к себе, к людям.
Если есть любовь, если эта заповедь - «возлюби…» - исполнена, то тогда остальные заповеди автоматически будут соблюдены. Если ты откроешь любовь в себе, ты не сможешь ни обмануть, ни украсть, ни сделать ничего плохого.