ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողության նախօրեին երկրի մայրաքաղաք Վաշինգտոնն իսկական ամրոցի է վերածվել, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
Ըստ կազմակերպիչների՝ երդմնակալության համար Վաշինգտոն կժամանի մոտ 900 000 մարդ՝ Թրամփի կողմնակիցներն ու հակառակորդները։ Օրվա գլխավոր պահերը կլինեն երդմնակալության արարողությունը Կապիտոլիումի աստիճաններին եւ մարդաշատ փողոցներով մինչեւ Սպիտակ տուն շքերթը։
Բողոքի ակցիաներ ու հանրահավաքներ այս տարի նախատեսված են ավելի շատ, քան նախորդ երդմնակալություններ ժամանակ։ Միայն Վաշինգտոնում 30  հազար թույլտվություն է տրվել Թրամփի դեմ ակցիաներ անցկացնելու համար։
Վաշինգտոնում ոստիկանական ավտոմեքենաները շարվել են Փենսիլվանիա պողոտայի երկայնքով, որտեղով կանցնի շքերթը, տեղակայվել են նաեւ պատվարներ, բեռնատար հարթակներից բարիկդաներ, իսկ մայթերը նշվել են ժապավեններով։
Ներքին անվտանգության նախարար Ջեյ Ջոնսոնն ասել է, որ ոստիկանությանը հանձնարարվել է առանձնացնել մարդկանց խմբերին միմյանցից՝ օգտվելով  նույն մարտավարություններից, որոնք գործածվել են նախորդ տարիների կուսակցական կոնվենցիաների ժամանակ։ «Անհանգստություն է առաջացնում այն, որ այդ այդ խմբերից որոշները Թրամփին կողմ են, որոշները՝ դեմ, եւ նրանց հանդիպումն այնքան էլ հարթ կարող է չանցնել»,-ասել է Ջոնսոնը։

В преддверии инаугурации избранного президента США Дональда Трампа Вашингтон превратился в настоящую крепость, передает «Голос Америки»
По оценкам организаторов, на инаугурацию в Вашингтон съедутся около 900 000 человек – как сторонников, так и противников Трампа. Главными моментами дня станут церемония присяги на ступенях Капитолия и парад по многолюдным улицам до Белого дома. Протестов и митингов в этом году запланировано гораздо больше, чем во время последних инаугураций: только в Вашингтоне выдано около 30 разрешений на проведение акций против Трампа.
Протесты пройдут и в других городах США, от Бостона до Лос-Анджелеса, и за рубежом, в том числе в Лондоне и Сиднее.
В Вашингтоне полицейские автомобили выстроились вдоль Пенсильвания-авеню, по которой пройдет парад, а рабочие установили заграждения, выстроили баррикады из грузовиков-платформ и обозначили тротуары лентой.
Как рассказал министр внутренней безопасности Джей Джонсон, полиции поручено отделять группы людей друг от друга, пользуясь теми же тактиками, как во время прошлогодних партийных конвенций.«Беспокойство вызывает то, что некоторые из этих групп – за Трампа, а некоторые – против, и их встреча может пройти не очень гладко», – сказал Джонсон в интервью каналу MSNBC.