Ոչ կոմպետենտ որեւէ մեկն իրավունք չունի քիթը մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 24-ին, ԵԽԽՎ քարտուղարությանը հանձնած հայտարարությունում ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով Վլադիմիր Արիևի հեղինակած «Լրագրողների նկատմամբ հարձակումներն ու մամուլի ազատությունը Եվրոպայում» զեկույցին:
Նաիրա Զոհրաբյանն իր հայտարարությունում նշել է, որ »Լրագրողների եւ ԶԼՄ-ների ազատության դեմ հարձակումները Եվրոպայում» զեկույցում Վլադիմիր Արիեւը Ուկրաինայում  լրագրողների պրոֆեսիոնալ գործունեությանը խոչընդոտելու 224 դեպքերին, Կիեւի կենտրոնում  ուկրաինացի հայտնի լրագրող Պավել Շերեմետի սպանությանը եւ այլ  լրջագույն խնդիրներին անդրադառնալու փոխարեն,  իրեն իրավունք է վերապահել քիթը մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրի մեջ՝ թույլ տալով անընդունելի ձեւակերպումներ եւ եզրահանգումներ։
«Իմ տպավորությամբ, զեկույցի հեղինակը Եվրոպայում մամուլի ազատության թեման օգտագործել է որպես պատրվակ՝ իր զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս, իսկ Արցախի իշխանությանը՝ անջատողականներ որակելու համար։ Պարոն Արիեւ, ակնհայտորեն ձեզ հանգիստ չեն տալիս Լուկա Վոլոնտեի, Բոբ Վոլթերի, Մելիսա Մարկովիչի եւ ԵԽԽՎ մի շարք այլ պատգամավորների դափնիներն ու դուք գլխապատառ շտապում եք գրավել նրանց տեղը։ Խորհուրդ չէի տա, որովհետեւ նրանց ու Ադրբեջանի  մնացյալ լոբբիստներին լավ օրեր չեն սպասվում»,-ասել է նա։

STRASBOURG. - No one incompetent has the right to stick his nose in the Nagorno-Karabakh conflict.
Member of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Naira Zohrabyan, who is also an MP of the Armenian National Assembly (NA), noted the aforementioned in the statement submitted to the PACE Secretariat on Tuesday, referring to the report “Attacks against journalists and media freedom in Europe”by Volodymyr Ariev.
In particular, Zohrabyan noted in her statement that instead of referring to the 224 cases of hindering the professional activities of journalists in Ukraine, the murder of famous Ukrainian journalist Pavel Sheremet in downtown Kiev and other serious issues, Mr Ariev reserved himself a right to stick his nose in the Nagorno-Karabakh conflict in the aforementioned report, making unacceptable statements and conclusions.
“I have the impression that the author of the report used the topic of the media freedom in Europe as a pretext for qualifying Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan and the Artskah authorities as separatists. Mr Ariev, you are apparently unsettled about the laurels of Luca Volontè, Bob Walter, Milica Marković and a number of other PACE deputies and rush to replace them. I wouldn’t advise this since they and the rest of the Azerbaijani lobbyists don’t face good days,” she said.