Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի կինը՝ Եկատերինան, պահանջում է թույլ տա ամուսնուն հանդիպել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ։ Facebook-ի իր էջում նա պատմել է ամուսնու փաստաբանի հետ զրույցի մասին եւ կիսվել հետաքննության մասին իր կարծիքով։
«Ի՞նչ նորություն Սաշայից- ոչինչ, շարունակվում է նրա նկատմամբ հետաքննության վարման «բելառուսական տարբերակը»։ Բոլորը կարդացել են ԶԼՄ-ները՝ 07/02-ին նա տարվել է Ադրբեջան եւ հանձնվել հատուկ ծառայություններին, իսկ հետո՝ «Ինչպես հայտնել են Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունում՝ փետրվարի 8-ին, ըստ քրեական-ընթացակարգայն օրենսդրության պահանջների՝ ամբողջությամբ ապահովվել են Ալեքսանդր Լապշինի՝ իրավական օգնություն եւ պաշտպանություն ստանալու իրավունքները։ Պաշտպանի եւ թարգմանչի ներկայությամբ նրան ընթերցվել են առաջադրվող մեղադրանքները՝ պարզաբանելով դրանց էությունը»։
Հարցն այն է, որ «ուղարկվելու» պահից մինչեւ «իրավունքների ապահովումը առնվազն 10 ժամ է անցել։ Ինչու՞ միանգամից Լապշինին փաստաբան եւ թարգմանիչ չեն հատկացրել-հենց օդանավակայանում կամ Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անվտանգության մեկուսարանում, որտեղ, ինչպես գրում են ԶԼՄ-ները, նա տարվել է թռիչքից անմիջապես հետ։ Չգտա՞ն, չհասցերցի՞ն։ Իսկ ինչու՞ հասցրեցին օդանավակայան քշել լրագրողների բանակին։ Ուստի զարմանալի չէ, որ հատուկ ծառայությունների ընկերակցությամբ գիշերվանից հետո Լապշինը բողոքներ չի ունենա։
Ես արդեն երեք անգամ կապվել եմ փաստաբանի հետ, բայց նա այդպես էլ չկարողացավ պատասխանել հարցին, թե ինչու՞ Ալեքսանդրի մոտ մինչեւ հիմա չեն թողնում Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներին։ Իսկ չէ՞ որ բոլորը տեսել են Սաշայի «ժամանման» տեսանյութը, եւ շատ բան նշել։ Առնվազն այն, որ նա շատ տարօրինակ տեսք ունի։ Իսկ ինչպես գրում են միջազգային ԶԼՄ-ները՝ «բլոգերը ծանր հոգեկան դրության մեջ էր եւ չէր արձագանքում լրագրողների հարցերին ու մեկնաբանություններին»։
Սակայն Հուսեյնովի պատասխանը մեկն է՝ նա ոչ մի բողոք չունի։ Իսկ եթե ամեն ինչ լավ է, ապա ինչու՞մ է խնդիրը։ Որպես անկախ կազմակերպություն՝ կարմիր խաչը դա կհաստատի, եւ բոլոր կասկածները կցրվեն։ Թե՞ ամեն ինչ այնքան էլ լավ չէ, եւ ցանկալի չէ, որ այդ մասին իմանան։
Հարցը հենց փաստաբանին էլ է վերաբերում, ով, ի դեպ, մինչ օրս պնդում էր, թե ընտանիքի անդամներից ոչ ոք իրեն չի դիմել։ Սակայն ես զանգահարել եմ նրան եւ խոսել եմ նրա հետ 13/02-ին եւ երեկ՝ 14/02-ին եւ իհարկե այսօր։
Էլ ինչի մասին է խոսում Սաֆար Հուսեյնովը՝ այն մասին, որ Ալեքսանդրի մոտ ամեն ինչ լավ է։ Լսելիս ասես Purretto հանգստավայրում ես հայտնվել։
«Գոհ է նա, ամեն ինչից գոհ է» - ասել է Հուսեյնովն ինձ հեռախոսով։ Ե՛ւ կալանքի պայմաններից, ե՛ւ փաստաբանից, ով ռուսերեն վատ է խոսում։ Նույնիսկ սովորական կենցաղային հարցերը նրան փակուղու առջեւ են կանգնեցնում։ Ես էլ չեմ խոսում, թե ինչ կերպ Հուսեյնովը կարող է Սաշային բացատրել գործի իրավական կողմերը։
«Նա հաստատել է, որ ինքն է գրել այդ հոդվածները եւ Ղարաբաղ այցելության փաստը։ Նա մասնակիորեն իրեն մեղավոր է համարում։ Նրանք խմբով են գործել։ Լապշինը ցուցմունք է տվել այն մարդկանց մասին, որոնց օգնությամբ Ղարաբաղ է այցելել», - ասել է փաստաբանը։
«Նա հաստատել է իր հոդվածը եւ Ղարաբաղ ապօրինի այցելությունը։ Նա իրեն մասնակի մեղավոր է ճանաչել։ Նրան մեղադրում են մի խումբ անձանց կողմից կատարված հանցագործության մեջ։ Այնտեղ անձանց խումբ է եղել, նա տվել է նրանց անուններն ու ասել, որ իրենք են կազմակերպել իր ճամփորդությունը, սակայն նրանց ազգանունները նա չգիտի»։
Ցուցմունքներում տարօրինակություններ չե՞ք գտնում։ Ինչ-որ մեկն ինչ-որ բան է կազմակերպել, սակայն ազգանուններն անհայտ են։ Փոխարենը համահունչ է Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազության  մեղադրանքի հետ, որը արտահանձման պատճառ է դարձել։
«...նախապես պայմանավորվածությամբ հանցավոր կապի մեջ մտնելով անհայտ անձանց հետ եւ ստեղծելով կազմակերպված հանցախումբ, 2011-ի ապրիլին ու 2012-ի հոկտեմբերին առանց փաստաթղթերի առկայության՝ անտեսելով վերահսկիչ անցակետերը, ապօրինաբար հատել է Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը»
Սակայն Բելառուսի ՆԳ շրջանային վարչության կալանքը խափանման միջոց ընտրելու 2016-ի դեկտեմբերի 15-ի որոշման մեջ բացակայում էր Բաքվի Նարիմանովի դատարանի 2016-ի հունիսի 7-ի որոշման այնպիսի որակյալ հանցանշանին հղումը, ինչպիսին Լապշինի կողմից կազմակերպված հանցավոր խմբի ստեղծումն է:
Այլ խոսքերով՝ փաստաբանի խնդիրն է ստանալ Ալեքսանդրի խոստովանությունն իր չկատարած հանցանքի վերաբերյալ։
Սակայն առաջիկա երկու օրում Ալեքսանդրը նոր փաստաբան կունենա։ Ինչպես ասել է Հուսեյնովը՝ կարելի է փաստաբանի վարձել սեփական միջոցներով։ Հետեւաբար նա առավել օբյեկտիվ կլինի։

The wife of the blogger Alexander Lapshin requires the Azerbaijani authorities to allow Lapshin to meet with the International Committee of the Red Cross. She told about the conversation with her husband’s attorney on the Facebook and shared her opinion about the investigation.
"Are there any news about Sasha?”
“Yet nothing. There continues ‘the Belarusian version’ of the investigation against him. "
“Everyone read the news. On February 7, he was extradited to Azerbaijan and handed to the intelligence services. On February 8, as the Azerbaijani Prosecutor’s Office announced, Lapshin was provided with legal assistance and protection. The prosecutor’s office introduced Lapshin charges made against him and explained their nature in the presence of the attorney and interpreter.
The problem is that there passed at least 10 hours from the moment of his extradition and provision of legal assistance. Why they didn’t provide Lapshin with an attorney and a translator immediately at the airport or in Azerbaijan’s state security detention center, where, as media reports, he was taken to after his arrival.
I talked Sasha’s attorney several times, but he could not answer to the question why Alexander is still not allowed to see the Red Cross personnel. Everyone saw Sasha's "arrival" video, and told, that he looked strange. As the international media reports, "the blogger is in a severe mental condition and did not respond to any questions or comments."
On the contrary, Safar Huseynov has only one answer. That is, Lapshin has no complaints. If everything goes well, what's the problem? The Red Cross, as an independent organization, can confirm it and all doubts will be scattered. I am afraid, that not everything is good, and they would not like us to know about it.
The issue concerns the lawyer as well. He insists, that none of the family members applied to him. I called him, talk to him on February 13 and 14 and of course today. What else can Huseynov tell? According to him, Alexander is doing well. Listing to him, I have an impression, that my husband is in Puerto resort.
‘He is happy and pleased with everything,’ told me Huseynov on the phone. He is probably happy with the detention condition and with his lawyer who speaks Russian poorly. Even every-day issues push him into a deadlock. Not to mention, how Huseynov can explain Sasha the legal aspects of the case.
Sasha confirmed, that he visited Karabakh and wrote those articles. He partially pleaded guilty to the charge. They operate in a group. ‘Lapshine testified about the people, who helped him to visit Karabakh,’ said the attorney.
Sasha confirmed his illegal visit to Nagorno-Karabakh. He himself partially pleaded guilty. He is charged with crimes committed by a group of people. There was a group of people. He gave their names and said that they had organized his trip, but he did not know their names. "
Don’t you see, what he says is strange. Someone organized something, but no one knows anyone’s name. Instead, his confession is consistent with the charge of the General Prosecutor's Office of Belarus, which became the cause for his extradition.
‘... making prior agreements with unknown persons and creating an organized criminal group, in April of 2011 and in October of 2012 he illegally crossed the border of Azerbaijan Republic without the necessary documents and ignoring the checkpoints.’
It is noteworthy, the ruling of the Belarus Internal Affairs about the arrest as a preventive measure, does not involve June 7, 2016 decision of Narimanov District Court of Baku which qualifies Lapshin as a creator of a criminal group.
In other words, the attorney’s task is to make Alexander confess what he has not done. However, Alexander will have a new attorney in the next two days. According to Huseynov, we can hire an attorney using our own means. Therefore, we can have a more objective attorney.”