Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մոտ այսօր կայացած խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են Սյունիքի մարզում ազատ տնտեսական գոտու (ԱՏԳ) կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը զեկուցել է, որ ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի և «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտի» ՍՊԸ ներկայացուցիչների հետ քննարկման արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել Սյունիքի ԱՏԳ կազմակերպիչ ընկերություն:
Կարեն Կարապետյանին մանրամասներ են ներկայացվել ԱՏԳ ձևավորման քայլերի, պետություն-մասնավոր համագործակցության բանաձևի, կազմակերպման առաջին փուլի և ծրագրի իրականացման ռիսկերի կառավարման վերաբերյալ: Նշվել է, որ 1-ին փուլի աշխատանքների համար նախատեսվում է ներդնել 2.5-3 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ շինարարության տևողության և ավարտի ժամկետը՝ սահմանել ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշմամբ:
Վարչապետը հանձնարարել է արագացնել գործընթացը և կառավարության առաջիկա նիստին ներկայացնել Սյունիքում ԱՏԳ ստեղծելու որոշման նախագիծ: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ համապատասխան որոշման ընդունմամբ կառավարությունը կհաստատի ԱՏԳ ստեղծման հայտը և կազմակերպչին, իսկ արդեն սույն թվականի աշնանը Սյունիքի ԱՏԳ-ն կսկսի գործել:

В ходе совещания в Правительстве Армении 23 марта были обсуждены вопросы, касающиеся организации свободной экономической зоны (СЭЗ) в Сюникской области.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства Армении, министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян доложил о том, что в результате обсуждения с представителями ТПП Армении и ООО «Свободная экономическая зона Сюника» планируется создать организационную компанию по СЭЗ в Сюнике.
Карену Карапетяну были представлены шаги по формированию СЭЗ, формуле сотрудничества государство-частный сектор, организации первого этапа и реализации программы по управлению рисками.  Было отмечено, что в рамках первого этапа работ планируется инвестировать 2,5-3 млн. долларов, а продолжительность и сроки завершения строительства будут установлены в соответствии с решением Правительства Армении.
Карапетян поручил ускорить этот процесс и представить проект решения о создании СЭЗ  в Сюнике на предстоящем заседании Правительства. По его словам, принятием соответствующего решения Правительство одобрит заявку по созданию свободной экономической зоны в Сюнике, а уже осенью 2017 года СЭЗ начнет действовать.