Չեմ կարծում, որ Թրամփը, կամ մոտ ապագայում ԱՄՆ-ի որեւէ նախագահ կկիրառի «ցեղասպանություն» եզրը: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետական, ռազմավարական ու աշխարհաքաղաքական հարցերով վերլուծաբան Ջոն Սիտիլիդեսը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»
Ապրիլի 24-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը, Ցեղասպանություն, որը Թուրքիան շարունակում է հերքել։
Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանի խոսքով, «Մենք չենք դատապարտում ժամանակակից Թուրքիային 102 տարի առաջ տեղի ունեցածի համար։ Սակայն կա բարոյական պատասխանատվություն, որ Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ համարվող Թուրքիայի առաջնորդները պատշաճ կերպով անդրադառնան խնդրին»։
Իսկ այն փաստը, ասում է նա, որ աշխարհում կան հայեր ու կա փոքր մի երկիր Հայաստանի Հանրապետություն անունով, ապացուցում են, որ ցեղասպանությունն իրականացնողները ձախողվել են իրենց նպատակներին հասնելու ճանապարհին։
Երկու տարի առաջ, երբ Ռեջեփ Էրդողանը դեռեւս Թուրքիայի վարչապետն էր, հայտարարում էր, որ «եթե ուզում ենք քննարկել Հայկական հարցը, պիտի քննարկենք պատմաբանների տեսանկյունով։ Մենք բացում ենք մեր պահոցները, եւ հայերը պիտի բացեն իրենցը»։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ցեղասպանությունը մեծապես ճանաչել է ՄԱԿ-ը, եւ որ այն ճանաչել է նաեւ Հռոմի Պապը, ԱՄՆ-ի վերջին տարիների վարչակազմերը խուսափում են այդ եզրը կիրառելուց։
Քարնեգիի հաստատության ավագ վերլուծաբան Թոմ դե Վաալի խոսքով, թուրք պատմաբաններն արդեն գրում են այդ մասին։ Թուրքիայում հրատարակվում են գրքեր։
«Թուրքիայում այս տարի հրատարակվեց նաեւ իմ գիրքը։ Մի բան, որը անհավանական կթվար մի քանի տարի առաջ։ Այնպես որ հասարակությունը Թուրքիայում ցույց է տալիս փոխվելու նշաններ», ասում է նա։
Հայ-թուրքական բիզնես խորհրդի համահիմնադիր ու համանախագահ Քաան Սոյակը գտնում է, որ շատ կարեւոր է ներողություն խնդրելու, հասկանալու ու միմյանց հետ խոսելու հանգամանքը։
«Այսօր, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ավելի մեծաթիվ թուրքեր են տեղեկանում պատմության մասին։ Առաջընթաց կա։ Սակայն հարցին, թե այս գործընթացը բավարար է, թե ոչ, պիտի տանք բացասական պատասխան»։
Նա գտնում է, որ եթե չլինեն շահեր ու խանգարող կողմեր, հայերն ու թուրքերն ավելի հեշտությամբ կլուծեն ամեն մի հարց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը։
Թուրքիայում Ցեղասպանությունը հերքելու պատճառներից գլխավորն այն է, որ դպրոցներում չի դասավանդվում այդ տարիներին իրականացված բռնությունների մասին, ասում է ԱՄՆ-ի պետական, ռազմավարական ու աշխարհաքաղաքական հարցերով վերլուծաբան Ջոն Սիտիլիդեսը։
«Սակայն, ասում է նա, իրականությունն իմանալու համար ինտերնետի ընձեռած անսահման հնարավորությունները թուրքերի կողմից անտեսվելու փաստը ներելի չի կարող լինել։ Մյուս կողմից խանգարում է այն հանգամանքը, որ թուրքերի մի հոծ զանգված պատրաստ չէ ընդունել, որ իրենք ներկայացնում են ցեղասպանություն գործած մի պետություն։ Իսկ շատ թուրքեր, ովքեր կարդացել են պատմությունը, ասում են, որ այդ փաստն անհերքելի է»։
Սակայն ինչպես կարելի է մտածել հայ-թուրքական երկխոսության մասին, երբ ներկայումս էլ արեւելյան Թուրքիայում ավերվում կամ մզկիթների են վերածվում հայկական եկեղեցիները։ «Ամերիկայի Ձայն»-ի հարցին ի պատասխան, Քաան Սոյակը հիշեցնում է, որ իրենց նախաձեռնությամբ էր նաեւ, որ վերականգնվեցին եկեղեցիներ, այդ թվում՝ Ախթամարի եկեղեցին։ Սակայն իրականացվող աշխատանքները նա բավարար չի համարում. «Շատ կարեւոր է, որ գործին լծվեն արեւելյան Թուրքիայում մյուս ժողովուրդները նույնպես, որպեսզի պահպանվեն եկեղեցիները Էրզրումում, Արաբկիրում, Մալաթիայում ու մյուս հատվածներում»։
Վերլուծաբան Ջոն Սիտիլիդեսի խոսքով, միայն հայերի ջանքերով դրան հասնելը դժվար է. «Շատ կարեւոր է, որ եկեղեցիները պաշտպանելու գործին լծվեն Հայաստանի կառավարությունը, հասարակական կազմակերպություններն ու Առաքելական եկեղեցին, որպեսզի ԱՄՆ-ի համապատասխան կազմակերպությունների ու մյուս եկեղեցիների, նաեւ մահմեդական համայնքի մասնակցությամբ ապահովեն ավելի մեծաթիվ կոնգրեսականների միջամտություն»։
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի նախօրեին նախագահական ամենամյա ուղերձին, վերլուծաբաններն ասում են, թե Դոնալդ Թրամփը ամենայն հավանականությամբ կշարունակի հայտարարությամբ հանդես գալու ավանդույթը։
«Սակայն չեմ կարծում, ասում է Ջոն Սիթիլիդեսը, որ Թրամփը, կամ մոտ ապագայում ԱՄՆ-ի որեւէ նախագահ կկիրառի «ցեղասպանություն» եզրը։
Դա ունի մի շարք բացատրություններ, հիշեցնում են նրանք, բայց ողջունում այն փաստը, որ «Խոստումը» գեղարվեստական ֆիլմը ապրիլի 21-ից բարձրացավ մեծ էկրաններ Միացյալ Նահանգներում։

Не думаю, что Трамп или какой-либо президент США ближайшего времени используют термин «геноцид». Об этом заявил в интервью государственной радиостанции «Голос Америки» аналитик по государственным, стратегическим и геополитическим вопросам США Джон Ситилидес.
24 апреля исполняется 102-годовщина  Геноцида армян, а Турция все еще продолжает отрицать этот исторический факт.
Чрезвычайный и полномочный посол Армении в США Григор Ованнисян утверждает, что никто не осуждает современную Турцию за злодеяния 102-летней давности. «Но существует моральная ответственность, и лидеры Турции, считающиеся правопреемниками Османской империи, должны надлежащим образом обратиться к этой проблеме», - заявил Ованнисян.
Когда Реджеп Тайип Эрдоган был премьер-министром Турции, то заявлял, что «если хотим обсудить Армянский вопрос, то обсуждение должно состояться  с точки зрения историков. Мы открываем наши архивы, а армяне должны открыть свои».
Несмотря на то, что Геноцид признала ООН, а также Папа Римский, администрации США последних лет избегают употребления этого термина.
Аналитик Фонда Карнеги Томас де Ваал отмечает, что турецкие историки уже пишут об этом. В Турции издаются книги. «В этом году в Турции была опубликована моя книга. Это то, что несколько лет назад казалось просто невероятным. Так что общественность в Турции показывает признаки изменения», - заявил аналитик.
А вот учредитель и сопредседатель Армяно-турецкого бизнес-совета Каан Сояк считает очень важным обстоятельством процесс извинения, понимания и диалога друг с другом. «Сегодня, в отличие от прежних лет, все больше турок интересуются историей. Существует прогресс. Однако, на вопрос, достаточен ли этот процесс или нет, мы должны дать отрицательный ответ», - заметил Сояк.
Он уверен: если не будет интересов и мешающих сторон, армяне и турки легче найдут ответы на волнующие вопросы, в том числе по части Нагорного Карабаха.
В свою очередь, аналитик по государственным, стратегическим и геополитическим вопросам США Джон Ситилидес считает, что главной причиной отрицания Геноцида армян в Турции является то, что в школах детям ничего не рассказывают о зверствах того времени. Однако, говорит он, игнорирование турецкой стороной неограниченных возможностей интернета для установления истины просто непростительно. «С другой стороны, мешает то обстоятельство, что большая часть  турок не готова  принять, что они представляют государство, совершившее геноцид. Но многие турки, которые изучили  историю, говорят, что этот факт является неоспоримым», - подчеркнул аналитик.
Однако, как можно думать об армяно-турецком диалоге, когда в наши дни в восточной Турции уничтожаются  или превращаются в мечети армянские церкви? На этот вопрос «Голоса Америки» Сояк напомнил, что и по их инициативе были восстановлены церкви, в том числе церковь Ахатамара. Однако осуществляемые работы он не считает удовлетворительными.  «Очень важно, чтобы к работе присоединились  и другие народы восточной Турции, чтобы сохранились церкви в Эрзруме, Арабкире, Малатии и в других местах», - сказал он.
В свою очередь, Джон Ситилидес отметил, что добиться этого лишь усилиями армян очень сложно. «Очень важно, чтоб к делу защиты церквей присоединились также Правительство, общественные организации Армении и Апостольская церковь для того, чтобы обеспечить вмешательство еще большего числа конгрессменов с участием соответствующих организаций и других церквей, а также мусульманской общины», - подчеркнул аналитик.
Что касается ежегодного президентского послания накануне очередной годовщины Геноцида армян, то аналитики думают, что Дональд Трамп, по всей вероятности, продолжит традицию выступления с заявлением. «Однако не думаю, что Трамп или какой-либо президент США ближайшего времени используют термин «геноцид», - сказал Ситилидес.
На то есть объяснения, отмечают аналитики, и при этом приветствуют факт демонстрации фильма «Обещание» на большом экране в США 21 апреля.