Չինաստանի Սինցզյան Ույգուրական ինքնավար շրջանի իշխանությունները անունների ցուցակ են կազմել, որոնցով երեխաների անվանակոչումն արգելվում է:
Արգելվում են մուսուլմանական կրոնի հետ կապված անունները՝ Իսլամ, Ղորան, Սադամ, Մեքա, հայտնում է  The Guardian-ը:
Նման անուններ կրող նորածինները առողջապահության եւ կրթության պետական համակարգին հասանելիություն չեն ունենա:
Սինցզյանում է բնակվում երկրի 23-միլիոնանոց համայնքի գրեթե կեսը:
Նախկինում այս շրջանի իշխանությունները պայքար են ծավալել կրոնական ծայրահեղականության դեմ՝ մասնավորապես կանանց արգելելով նիկաբ հագնել, իսկ տղամարդկանց՝ «ոչ տիպիկ մորուք» պահել:
Արգելված անունների ամբողջական ցուցակը դեռեւս հրապարակված չէ, սակայն արդեն հարուցել է իրավապաշտպանների քննադատությունը: Human Rights Watch կազմակերպության չինական բաժանմունքի տնօրեն Սոֆի Ռիչարդսոնը հայտարարել է, որ նման միջոցառումները հավատի եւ արտահայտման ազատության իրավունքների «աղաղակող խախտում» են:

Власти Синьцзян-Уйгурского автономного района Китая составили список имен, которые запрещено присваивать новорожденным.
Под запрет попали имена, связанные с мусульманской религией: Ислам, Коран, Саддам, Мекка, сообщает Интерфакс со ссылкой на  The Guardian.
Новорожденным с такими именами будет отказано в доступе к государственной системе здравоохранения и образования.
В Синьцзяне проживает около половины 23-миллионной общины мусульман страны, отмечает издание.
Ранее власти этого региона развернули борьбу с религиозным экстремизмом, запретив, в частности, женщинам носить никабы, а мужчинам - "нетипичные бороды".
Полный список имен, попавших под запрет, пока не опубликован, однако уже вызвал критику со стороны правозащитников. Как заявила директор китайского отделения организации Human Rights Watch Софи Ричардсон, такие меры являются "вопиющим нарушением" прав на свободу вероисповедания и выражения.