Նոր ուսումնական տարվա սկզբից (սեպտեմբերի 4) ֆրանսիական դպրոցներում մահմեդական հագուստ կրելու արգելքը վերաբերում է բոլոր աշակերտներին և ներառում է ոչ միայն աբայան՝ կանանց ավանդական մուսուլմանական զգեստ, այլև մուսուլմանական երկրներում տղամարդկանց կոստյումը: Այս մասին France Inter ռադիոկայանի եթերում հայտարարել է Ազգային կրթության և երիտասարդության հարցերի նախարար Գաբրիել Աթալը։
«Դպրոցներում աշակերտներին կդիմավորեն, և նրանց կբացատրեն այս կանոնի իմաստը, թե ինչու չի կարելի դպրոցում աբայա կամ կամիս կրել»,- ասել է նախարարը։ Նա ընդգծել է, որ մուսուլմանական հագուստով դպրոց եկած աշակերտները չեն կարողանա դասարան մտնել։ Աթալը կարծում է, որ «այս կանոնը հասկանալու համար» մի քանի օր կպահանջվի։
Օգոստոսի 27-ին վարչության պետը հայտարարել էր, որ հանրապետության իշխանությունները մտադիր են արգելել դպրոցներում աբայա կրելը։
2004 թվականի մարտից Ֆրանսիայի կրթական հաստատություններում օրինականորեն արգելված է կրոնական խորհրդանիշների կամ կրոնական համոզմունքները խորհրդանշող հագուստ կրելը։ Այդ ժամանակից ի վեր երկրում պարբերաբար բորբոքվում են բանավեճեր՝ ավանդական մուսուլմանական հագուստ կրելու արգելքի թեմայով, որը պահանջվում է հանել ուսումնական հաստատության մուտքի մոտ:
Դանիայում Եգիպտոսի դեսպանատան առաջ դարձյալ այրել են Ղուրանը
Սա Դանիայում մեկ շաբաթվա ընթացքում արդեն երրորդ համանման գործողությունն է
Իրաքի կառավարությունը կխզի հարաբերությունները Շվեդիայի հետ, եթե Ղուրանի այրման դեպքերը կրկնվեն
Իրաքի կառավարությունը պաշտոնապես հայտնել է Շվեդիային դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մտադրության մասին...

Запрет на ношение мусульманской одежды во французских школах с начала нового учебного года (4 сентября) распространяется на всех учеников и включает не только абайю - традиционное мусульманское женское платье, но и камис - мужской костюм в мусульманских странах. Об этом заявил в эфире радиостанции France Inter министр национального образования и по делам молодежи Габриэль Атталь.
«Учеников будут встречать в школах и будут объяснять им смысл этого правила, почему нельзя носить абайю или камис в школе», - отметил министр. Он подчеркнул, что ученики, пришедшие в школу в мусульманской одежде, не смогут попасть в класс. Атталь считает, что для «понимания этого правила некоторым понадобится несколько дней».
27 августа глава ведомства заявил, что власти республики намерены запретить носить в школах абайю.
С марта 2004 года в учебных заведениях Франции законодательно запрещено ношение религиозных символов или одежды, которая символизирует религиозные убеждения. С тех пор в стране регулярно вспыхивают дебаты на предмет запрета ношения традиционной для мусульманских стран одежды, которую требуется снимать на входе в учебное заведение.