Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնին աջակցելու մտադրություն ունեցողների թիվն աճել է մեկ տոկոսային կետով, այս մասին են վկայում OpinionWay ընկերության հարցման արդյունքները, որոնք հրապարակվել էին երկուշաբթի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ այդ տվյալների՝Մակրոնին աջակցում է ընտրողների 61 տոկոսը։ Այդ ընկերության նախորդ հարցումը, որը հրապարակվել էր մի քանի օր առաջ, Մակրոնին խոստանում էր  ձայների 60 տոկոսով հաղթանակ։
Նրա մրցակիցը՝ «Ազգային ճակատ» կուսակցության թեկնածու Մարին Լը Պենը երկրորդ փուլում կստանա ձայների 39 տոկոսը։
Հարցումն իրականացվել է ապրիլի 28-ից 30-ը։ Դրան մասնակցել է 1 488 չափահաս քաղաքացի։
ՀԻշեցնենք, որ ապրիլի 23-ին անցկացված նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներով՝ երկրորդ փուլ են անցել երկրի  էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը՝ 24․01 տոկոս, եւ «Ազգային ճակատ» կուսակցությունից թեկնածու Մարին Լը Պենը՝ 21․3 տոկոս ձայներով։ Երկրորդ փուլը կկայանա մայիսի 7-ին։

Число избирателей, готовых во втором туре выборов президента во Франции поддержать экс-министра экономики страны Эммануэля Макрона, выросло на один процентный пункт, свидетельствуют данные опроса компании OpinionWay, обнародованные в понедельник, передает РИА Новости
Согласно этим данным, Макрона поддерживают 61% избирателей. Предыдущий опрос этой компании, опубликованный в минувшую пятницу, прочил экс-министру победу в выборах в 60% голосов.
Его соперница — кандидат от партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен — наберет во втором туре 39% голосов.
Опрос проводился с 28 по 30 апреля. Участие в нем приняли 1 тысяча 488 совершеннолетних граждан Франции, внесенных в списки избирателей.
В воскресенье, 23 апреля, во Франции прошел первый тур выборов президента. На пост главы государства претендовали 11 кандидатов. Согласно окончательным данным МВД, по итогам первого тура лидер движения «Вперед», экс-министр экономики страны Эммануэль Макрон набрал 24,01% голосов, кандидат от партии «Национальный Фронт» Марин Ле Пен — 21,3%. Они вышли во второй тур, который состоится 7 мая.