«Սասնա ծռեր» խմբի անդամների նկատմամբ ապօրինի եւ անհամաչափ ուժ է կիրառվել: Այս մասին հուլիսի 18-ին հայտարարեց փաստաբան Հայկ Ալումյանը՝ ելույթ ունենալով «Համակարգային անպատժելիությունը որպես քրեական արդարադատության մարտահրավեր» թեմայով հասարակական քննարկման ընթացքում, որը կազմակերպել է «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպությունը:
Նրա խոսքով՝ ամբաստանյալներին դատարանի դահլիճից դուրս են բերել վիրավորական կերպով, քարշ են տվել նկուղ եւ դաժանաբար ծեծել: «Այդ ընթացքում նրանք ձեռնաշղթաներով են եղել: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ պաշտպանյալին ծեծում են փաստաբանի աչքերի առջեւ: Սա նշանակում է, որ փաստաբանին վիրավորում են մասնագիտական առումով եւ արհամարհում նրա փաստաբանական գործունեությունը»,- ընդգծեց Ալումյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 28-ին դատական նիստի ժամանակ ոստիկաններից մեկը ամբաստանյալներից Արեգ Կյուրեղյանին թույլ չի տվել փաստաբանին գրություն փոխանցել: Դրան հետեւել է ամբաստանյալի եւ ոստիկանի միջեւ սկսված վեճը, ոստիկանները դատարանի դահլիճից դուրս են բերել Արեգ Կյուրեղյանին, Մխիթար Ավետիսյանին եւ Սմբատ Բարսեղյանին: Ավելի ուշ Կյուրեղյանի եւ Ավետիսյանի, նաեւ  2 այլ ամբաստանյալների՝ Արայիկ Խանդոյանի եւ Գագիկ Եղիազարյանի փաստաբանները հայտարարել են, որ ոստիկանները դատարանի նկուղում ծեծել են իրենց պաշտպանյալներին: Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշել է, որ հունիսի 29-ին ՀՀ օմբուդսմենի ներկայացուցիչներն այցելել են Մխիթար Ավետիսյանին, Արայիկ Խանդոյանին եւ Գագիկ Եղիազարյանին ու գրանցել են, որ նրանց մարմիններին վնասվածքներ են եղել, որոնք համապատասխանում են ծեծելու մասին նրանց պնդումներին:

В отношении членов группы «Сасна црер» была применена незаконная и неадекватная сила. Об этом 18 июля заявил адвокат Айк Алумян, выступая в ходе общественного обсуждения на тему «Системная безнаказанность в качестве вызова уголовному правосудию», организованного «Фондами открытого общества».
По его словам, обвиняемых оскорбительным образом вывели из зала суда, потащили в подвал и подвергли жестокому избиению. «При этом их руки были в наручниках. Вы представляете, подзащитного избивают на глаза у адвоката? Это означает, что адвоката оскорбляют с профессиональной точки зрения и пренебрегают его адвокатской деятельностью», - подчеркнул Алумян.
Напомним, что 28 июня во время судебного заседания один из полицейских не позволил обвиняемому Арегу Кюрегяну передать записку адвокату. За этим последовал спор между обвиняемыми и полицейскими, полицейские удалили из зала суда Арега Кюрегяна, Мхитара Аветисяна и Смбата Барсегяна. Позже адвокаты Кюрегяна и Аветисяна, а также двух других обвиняемых, Араика Хандояна и Гагика Егиазаряна, заявили, что полицейские в подвале суда избили их подзащитных. Международная правозащитная организация «Human Rights Watch» отметила, что 29 июня представители омбудсмена Армении посетили Мхитара Аветисяна, Араика Хандояна и Гагика Егиазаряна и зафиксировали, что на их телах были повреждения, которые согласуются с утверждениями об избиении.