Միացյալ Նահանգների սենատոր Դիք Դըրբինն առաջարկել է պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի մի շարք պաշտոնյաների դեմ: Իր առաջարկը սենատորն արել է սեպտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի նիստին, որի ընթացքում քննարկվում էր 2018 թվականի ԱՄՆ-ի արտաքին հատկացումների ծրագրերը: Սենատորի առաջարկը տեղ է գտել հանձնաժողովի որոշման մեջ:
«Ամերիկայի Ձայն»-ի փոխանցմամբ, պատժամիջոցները նախատեսում են առաջին հերթին ԱՄՆ մուտքի իրավունքի սահմանափակումներ Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր կապ ունեն ադրբեջանական Թուրան լրատվական գործակալության հիմնադիր Մեհման Ալիեւի անօրինական կալանավորման հետ: Հիշեցնենք, լրագրողը կալանավորվել էր օգոստոսի 28-ին հարկային խնդիրներ ունենալու պատրվակով:

Сенатор Конгресса США Дик Дурбин предложил ввести  санкции в отношении ряда должностных лиц Азербайджана. С этим предложением он выступил 7 сентября на заседании Комитета по ассигнованиям Сената, в ходе которого обсуждались программы внешних ассигнований США в 2018 году. Предложение сенатора было включено в решение комитета.
Согласно государственной радиостанции «Голос Америки», санкции подразумевают, в первую очередь, ограничения на право въезда в США для тех должностных лиц Азербайджана, которые имеют связь с незаконным арестом учредителя азербайджанского информационного агентства «Туран» Мехмана Алиева.