Ադրբեջանի ԶՈւ–ին բնորոշ է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ձեռագիրը։ Այս մասին սեպտեմբերի 18–ին՝ Հայաստան–Սփյուռք 6-րդ համաժողովի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ 2016–ի ապրիլին ադրբեջանցի զինվորական հանցագործները սպանել եւ խոշտանգել էին տարեց մարդկանց, դպրոցի բակում սպանել երեխայի, իսկ տեսախցիկների առաջ էլ գլխատել հայ զինծառայողների։ «Դա ադրբեջանական զինված ուժերի դեմքն է, որոնց բնորոշ է ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման ձեռագիրը։ Ադրբեջանական բարբարոսությունները, ինչպես պատերազմի առաջին տարիներին, այնպես էլ ապրիլին, կասկած չեն թողնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի՝ անկախության համար պայքարն արդարացի է եղել թե անցյալում, թե հիմա»,– ընդգծեց Էդվարդ Նալբանդյանը։

YEREVAN. – “Signature” of the Islamic State terrorist group is typical of the armed forces of Azerbaijan.
The Foreign Minister of Armenia, Edward Nalbandian, on Monday said the abovementioned at the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference that got underway in capital city of Yerevan.
The FM recalled that in April 2016, Azerbaijani military criminals had killed and tortured the elderly and killed a boy in the school yard in the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), and beheaded Artsakh army soldiers in front of the cameras.
“Both in the first years of the [Karabakh] war and in April, the Azerbaijani barbarism doesn’t leave a [room for] doubt that the Nagorno-Karabakh Republic people’s struggle for independence was just, both in the past and now,” stressed Nalbandian.