61-ամյա ամերիկացի Մայք Հյուզը ինքնաշեն հրթիռով թռիչքի թույլտվություն չի ստացել, որի նպատակն էր պարզել, թե արդյոք Երկիրը կլոր է։ Այս մասին հայտնում է Washington Post-ը։ Հյուզն իրեն համարում է Երկրի տափակ լինելու տեսության կողմնակից եւ մի քանի տարի շարունակ իր ավտոտնակում հրթիռ էր հավաքում, որպեսզի օդ բարձրանա եւ պարզի՝ Երկիր մոլորակը կլոր է, թե ոչ։
Նրա հրթիռի մեկնարկը, որով նա պատրաստվում էր 600 մ վեր բարձրանալ, պլանավորված է նոյեմբերի 25-ին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ պետական եւ հանրային հողերի կառավարման բյուրոն թույլտվություն չի տվել։
«Այդպես միշտ է լինում, երբ գործ ես ունենեում ցանկացած պետական գործակալության  հետ»,- ասել է գյուտարարը։
Սակայն պարբերականը նշում է, որ այդ կազմակերպության տեղական մասնաճյուղից հայտնել են, որ Հյուզը իրենց չի դիմել։

61-летний американец Майк Хьюз не получил разрешения на полет на своей самодельной ракете, запланированный с целью проверить, круглая ли Земля. Об этом сообщает Gazeta.ru со ссылкой на Washington Post. Хьюз считает себя сторонником теории плоской Земли, и потому несколько лет собирает у себя в гараже ракету, с помощью которой собирается проверить ее округлось.
Старт его ракеты, на которой он собирался подняться на высоту 600 метров, был запланирован на 25 ноября. По его словам, Бюро по управлению государственными и общественными землями США не дало разрешение на старт ракеты с общественной территории, хотя год назад дало ему устное разрешение.
«Так всегда происходит, когда имеешь дело с любым государственным агентством», — сказал изобретатель. Впрочем, по данным издания, в местном филиале этой организации утверждают, что Хьюз к ним не обращался.