Իրավապաշտպան կազմակերպությունները՝ Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը, Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերությունը (International Partnership For Human Rights )  եւ Խոշտանգումների դեմ համաշխարհային կազմակերպությունը, համատեղ զեկույց են ուղարկել ՄԱԿ-ի՝ խոշտանգումների դեմ կոմիտե:
Ինչպես հաղորդում է contact.az-ը, զեկույցում խոսվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական ազատությունների իրավիճակի մասին: Զեկույցում նշված է քաղբանտարկյալների թիվը, ինչպես նաեւ նրանց մեծ մասի ձերբակալության, դատաքննության եւ դատապարտման քաղաքական դրդապատճառները: Զեկույցում ներկայացված են նաեւ Նարդարանում և Գոբուստանի բանտում խոշտանգումների ու սպանությունների փաստերը եւ բանտարկյալների՝ այլ վայրերում մահվան դեպքերը:
Զեկույցում նշված են Հայաստանի օգտին լրտեսության մեջ մեղադրվող անձնաց բացահայտմանն ուղղված օպերացիայի ընթացքում զոհվածների անունները: Զեկույցում այս հանցագործությունները հետաքննելու պահանջ է ներկայացված:
Զեկույցը տեղեկություններ է պարունակում նաեւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների նկատմամբ հալածանքների, քաղաքացիներին մասնագիտական իրավական պաշտպանությունից զրկելու մասին, նշվում են նաեւ այն փաստաբանների անունները, որոնք համարձակություն են ունեցել պաշտպանել քաղբանտարկյալներին, ինչի համար հեռացվել են Փաստաբանների կոլեգիայից:

В Комитет против пыток ООН был отправлен совместный отчет по Азербайджану правозащитных организаций - Института мира и демократии, Международного партнерства за права человека ( International Partnership For Human Rights ) и Международной организации против пыток ( World Organisation against Torture).
Как сообщает contact.az, в отчете говорится о положении с правами человека, демократическими свободами в Азербайджане, сказано в пресс-релизе Института мира и демократии. B отчете указано число политических заключенных и перечислены поименно многие из них, с указанием политических мотивов ареста, суда и приговора. Также упоминаются факты пыток и убийств в Нардаране, в Гобустанской тюрьме, о гибели заключенных в других местах.
B отчете названы имена погибших в ходе операции по разоблачению лиц, обвиняемых в шпионаже в пользу Армении. B отчете выдвинуто требование о расследовании этих преступлений.
Отчет содержит также информацию о преследовании институтов гражданского общества, лишении граждан профессиональной юридической защиты, перечислены имена адвокатов, имеющих мужество защищать права политических заключенных и изгнанных за это из Коллегии адвокатов.