Երեւանի քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում մշտապես պատրաստ է քննարկել եւ աջակցել բրիտանական ընկերություններին՝ շահավետ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հարցում: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 14-ին, Հայաստանում եւ Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առեւտրի եւ ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Քաղաքապետարանից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթը:
Ողջունելով հյուրերին եւ ներկայացնելով Երեւանի զարգացման առաջնահերթությունները՝ քաղաքապետն ընդգծել է այն հիմնական ուղղությունները, որի շրջանակում Երեւանի քաղաքապետարանը պատրաստակամ է խորացնել երկկողմ համագործակցությունը:
Այս համատեքստում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, մասնավորապես, առանձնացրել է քաղաքային տրանսպորտի բարելավման, ճանապարհաշինական, թափոնների կառավարման, այդ թվում՝ նոր աղբավայրի եւ վերամշակման գործարանների կառուցման, ինչպես նաեւ այլ ծրագրերի շրջանակում հնարավոր փոխգործակցության հնարավորությունները:
«Մենք բաց եւ պատրաստակամ ենք հնարավոր արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու եւ, հաշվի առնելով ձեւավորված բարենպաստ ներդրումային միջավայրը, կարեւորում ու ողջունում ենք օտարերկրյա ներդրումների իրականացումը Երեւան քաղաքում»,- նշել է Տարոն Մարգարյանը՝ համագործակցության զարգացման գործում կարեւորելով ինչպես ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի, այնպես էլ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանի դերը:
Հայաստանում եւ Վրաստանում Միացյալ Թագավորության առեւտրի եւ ներդրումների հարցերով հանձնակատար Մարկ Փրիթչարդը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Երեւանը տպավորիչ քաղաք է եւ ունի ներդրումային մեծ ներուժ:
«Երեւանը զարգացող քաղաք է, եւ այն ծրագրերը, պարո՛ն քաղաքապետ, որոնք այսօր դիտարկում եք առաջնահերթ, իսկապես շատ կարեւոր են քաղաքի համար: Հատկապես վերջին տարիներին Երեւանը հանդես է եկել մի շարք հետաքրքիր գաղափարներով, որոնցից կուզեի առանձնացնել «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի ստեղծումը, որի շուրջ կարելի է գործակցային տարբեր եզրեր գտնել: Այս տարվա հունիսին  նախատեսում ենք բրիտանացի գործարարների այց կազմակերպել Երեւան, ինչը, կարծում եմ, շատ օգտակար կլինի քաղաքային տնտեսության մի շարք ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության հիմքեր դնելու առումով», - նշել է Մարկ Փրիթչարդը՝ Երեւանի քաղաքապետին առաջարկելով «Խելացի քաղաք» հայեցակարգի շրջանակում ներառել նաեւ «Անաղմուկ քաղաք»-ի գաղափարը, որին միտված գործնական քայլեր արդեն իսկ տարվում են աշխարհի առաջատար քաղաքներում:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթն էլ իր հերթին արձանագրել է, որ Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից մայրաքաղաքի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման ուղղությամբ վերջին տարիներին իսկապես շոշափելի քայլեր են կատարվում, ինչն, անշուշտ, ներդրումներ ներգրավելու եւ շահավետ փոխգործակցություն ծավալելու հրաշալի հնարավորություն է ընձեռում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, անդրադառնալով զբոսաշրջության զարգացման մասով ծրագրային ցուցանիշներին, նկատել է, որ 2017 թվականին՝ 2016-ի համեմատ, կրկնապատկվել է Երեւան այցելած զբոսաշրջիկների քանակը եւ, հաշվի առնելով, որ այս տարին Երեւանի համար հոբելյանական է, ակնկալվում է զբոսաշրջիկների անհամեմատ մեծ հոսք, ինչը հաշվի առնելով նպատակային աշխատանքներ են տարվում ենթակառուցվածքների ավելացման ուղղությամբ: Առիթն օգտագործելով՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրերին հրավիրել է մասնակցելու մայրաքաղաքի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ գործարար միջավայրի բարելավման, համատեղ ծրագրերի իրականացման ու համագործակցության ակտիվացմանն ուղղված մի շարք այլ հարցեր:

В рамках своих полномочий мэрия Еревана всегда готова обсудить и содействовать британским компаниям в реализации выгодных инвестиционных программ. Об этом заявил мэр Еревана Тарон Маргарян сегодня, 14 февраля на встрече с комиссаром по вопросам торговли и инвестициям Великобритании в Армении и Грузии с Марком Притчардом.
Как сообщили Новости Армении- NEWS.am   в пресс-службе мэрии Еревана, во встрече также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джудит Маргарет Фарнворт.
Приветствуя гостей и представляя приоритеты развития Еревана, мэр подчеркнул основные направления, в рамках которых мэрия Еревана готова углублять двустороннее сотрудничество.
В этом контексте мэр Тарон Маркарян особо выделил возможности улучшения городского транспорта, строительства дорог, управления отходами, включая строительство новых полигонов и перерабатывающих заводов, а также возможности сотрудничества в рамках других проектов.
«Мы всегда готовы к эффективному сотрудничеству, и, учитывая благоприятную инвестиционную среду, мы придаем большое значение реализации иностранных инвестиций в Ереване», - отметил Тарон Маркарян, подчеркнув важную роль послов обеих стран.
Марк Притчард выразил благодарность за теплый прием и отметил, что Ереван - впечатляющий город и имеет большой инвестиционный потенциал.
«Ереван - развивающийся город, и программы, которые вы рассматриваете сегодня, действительно очень важны для города. Особенно в последние годы в Ереване появились различные  интересные идеи, из которых я хотел бы выделить создание  концепции «умного города» для развития сотрудничества. В июне этого года мы планируем организовать визит британских бизнесменов в Ереван, который, я думаю, будет очень полезен для налаживания эффективного сотрудничества в различных областях городской экономики», - заявил Марк Притчард.
Он предложил мэру Еревана, в рамках концепции «Умный город», включить также идею «Бесшумного города», в направлении  которого в ведущих городах мира  уже предприняты  практические шаги.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джудит Маргарет Фармворт в свою очередь заявила, что в последние годы мэрия Еревана предприняла ощутимые шаги для повышения туристической привлекательности столицы, что, конечно же, дает  отличную возможность для  инвестиций и выгодного сотрудничества.
Мэр Тарон Макгарян, возвращаясь  к программным показателям развития туризма, отметил, что по сравнению с предыдущим годом, в 2017 году число туристов, посещающих Ереван, удвоилось, и учитывая тот факт, что в этом году Ереван отмечает свой юбилей, ожидается несравнимо больший поток туристов, с учетом  целенаправленной работы по увеличению инфраструктуры. Пользуясь случаем, мэр Тарон Маркарян пригласил гостей принять участие в мероприятиях, посвященных 2800-летию столицы.