Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտնել է այս տարվա մայիսին Երուսաղեմում ԱՄՆ դեսպանատան բացման արարողությանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հրավիրելու մտադրության մասին: Այս մասին Իսրայելի վարչապետը լրագրողներին է հայտնել Վաշինգթոն ճանապարհին, որտեղ երկուշաբթի նախատեսված են նրա բանակցությունները Սպիտակ տան տիրոջ հետ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես միանշանակ այս հնարավորությունը նրա հետ կքննարկեմ, ես նրան անչափ շնորհակալ եմ Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու իր պատմական որոշման եւ այնտեղ դեսպանատունը Անկախության օրը տեղափոխելու համար»,- ասել է Նեթանյահուն, ում խոսքը կիրակի տարածել է նրա մամուլի ծառայությունը:
Երկուշաբթի Վաշինգթոնում անցկացվող բանակցությունները կդառնան Թրամփի հետ Նեթանյահուի 5-րդ հանդիպումը ԱՄՆ-ում վերջինի իշխանության գալուց հետո եւ առաջինը փետրվարի 23-ից հետո, երբ ամերիկյան վարչակարգը հայտարարել էր 2018 թվականի մայիսին Իսրայելի անկախության օրը ԱՄՆ դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил о намерении пригласить президента США Дональда Трампа на церемонию открытия посольства США в Иерусалиме в мае этого года. Об этом премьер сообщил журналистам по дороге в Вашингтон, где у него на понедельник запланированы переговоры с хозяином Белого дома, сообщает ТАСС.
«Я однозначно обсужу с ним эту возможность, я очень благодарен ему за его историческое решение о признании Иерусалима столицей Израиля и о переносе туда посольства в Иерусалим в День независимости», - сказал Нетаньяху, чьи высказывания распространила в воскресенье его пресс-служба.
Переговоры в Вашингтоне в понедельник станут пятой встречей Нетаньяху с Трампом с момента его прихода к власти в США и первой с 23 февраля, когда американская администрация заявила о переводе американского посольства из Тель-Авива в Иерусалим в следующий День независимости Израиля в мае 2018 года.