Առաջիկա 5 օրերին Հայաստանի հարթավայրային տարածքներում ջերմաստիճանի կտրուկ անկում չի սպասվում: Այս մասին մարտի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԻՆ «Հայպետհիդրոմետ» ծառայության  Օդերեւութաբանական կանխատեսումների կենտրոնի ղեկավար Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն այսօր հանրապետությունում ջերմաստիճանը նորմայից մի փոքր բարձր է, եւ առաջիկա օրերին եւս բարձրացում է սպասվում: «Վաղը մենք սպասում ենք Հայաստանի ուղղութամբ տաք ցիկլոնի մոտեցում, որը շարժվում է Իրաքի կողմից»,- հավելեց Սուրենյանը: Ըստ որում՝ ինչպես պարզաբանեց օդերեւութաբանը, վաղը ջերմաստիճանը այսօրվա համեմատությամբ կբարձրանա 5-6 աստիճանով: Արդյունքում՝ առաջիկա շաբաթ օրը Հայաստանի տարածքում կդիտվի այս ժամանակահատվածի համար չափազանց բարձր ջերմաստիճանային ֆոն: Առանձնապես շոգ կլինի Սյունիքի մարզի հարթավայրային տարածքներում, Մեղրիում, Ղափանում, Ագարակում եւ դրանց կից բնակավայրերում: Այնտեղ օդի ջերմաստիճանը կարող է հասնել +31+33 աստիճանի, ըստ որում՝ Արարատյան դաշտավայրում ցերեկը սպասվում է +26+28 աստիճան:

В ближайшие пять дней на равнинных территориях Армении резкого спада температуры не ожидается. Об этом заявил на встрече с журналистами 23 марта глава Центра метеорологических прогнозов службы «Гидромет» МЧС Армении Гагик Суренян.
По его словам, уже сегодня температура в республике чуть выше нормы, и в ближайшие время также ожидается ее повышение. «Завтра мы ожидаем продвижение в сторону Армении теплого циклона, который движется на нас со стороны Ирака», - добавил Суренян. При этом, как пояснил  синоптик, температура завтра в сравнении с сегодняшним днем повысится на 5 – 6 градусов. В итоге в предстоящую субботу  на территории Армении будет наблюдаться крайне высокий  температурный фон для этого времени. Особенно жарко будет на равнинных территориях Сюникской области, в Мегри, Капане, Агараке и в соседствующих с ними населенных пунктах. Температура воздуха там может достигнуть +31+33, при этом в Араратской долине днем ожидается +26+28.