Չեխիայի Հանրապետությունը դիտարկում է ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ռազմական գործողությունը Սիրիայում, որպես համաչափ պատասխան այն քիմիական հարձակումներին, որոնք իբրեւ իրականացրել են կառավարական ուժերը Դումա քաղաքում։ Այս մասին հայտնում է Չեխիայի ԱԳն-ն ։
«Չեխիայի Հանրապետությունը վերջին մի քանի օրերին վճռական դատապարտել է Դումայում քաղաքացիական բնակչության վրա բարբարոսական հարձակումը ու անհապաղ ու անկախ հետաքննության կոչ է արել,- ասվում է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ,- Այսօրվա ռազմական միջամտությունը ընկալվում է որպես հստակ ուղերձ ցանկացածին, ով կորոշի շարունակել քիմիական հարձակումների իրականացումը ՍԻրիայում»։
Հայտարարության մեջ ԱԳն-ն նաեւ աջակցել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգի հայտարարությունն ու ԵՄ դիրքորոշումը տվյալ հարցի շուրջ ու կոչ է արել վերսկսել խաղաղ բանակցությունները՝ Սիրիայի քաղաքական ճգնաժամի քաղաքական կարգավորումը որոնելու համար։

Чешская Республика рассматривает военную операцию США, Франции и Великобритании в Сирии, как пропорциональный ответ на химические атаки, которые якобы осуществили правительственные силы в городе Дума. Об этом, как передает ТАСС МИД Чехии сообщил в своем Twitter в субботу.
«Чешская республика в последние несколько дней решительно осуждала варварское нападение на гражданское население в Думе и призывала к немедленному и независимому расследованию, - говорится в коротком сообщении МИД. - Сегодняшнее военное вмешательство воспринимается как ясное послание любому, кто решит продолжать осуществление химических атак в Сирии».
Внешнеполитическое ведомство также поддержало заявления генсека НАТО Йенса Столтенберга и позицию ЕС по данной теме и призвало возобновить мирные переговоры для поиска политического решения кризиса в Сирии. «Чешская республика выступала и всегда будет выступать против использования химоружия, в поддержку Международной независимой комиссии по расследованию в Сирийской Арабской Республике, и международных механизмов для расследования нападений с применением химического оружия, а также за строгое наказание правонарушителей», - заявляет чешский МИД.