Պատժամիջոցները, որոնք ԱՄՆ-ն սահմանել է ռուսաստանցի օլիարխների եւ քաղաքական գործիչների նկատմամբ, անհրաժեշտ էֆեկտ են ունեցել: Այս մասին հինգշաբթի Fox News-ի եթերում հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Անդրադառնալով ամսվա սկզբին ՌԴ դեմ սահմանված սահմանափակող միջոցառումներին՝ Մնուչինը նշել է. «Այս պատժամիջոցները շատ կարեւոր գործիքներ են, ակնհայտ է, որ դրանք շատ հզոր գործիքներ են: Մենք չենք վախենում դրանք կիրառել, սակայն մտադիր չենք ամբողջ աշխարհի առաջ բարձրաձայնել այս հարցում մեր մտքերի անմիջական ընթացքը»:
«Պատժամիջոցները, որոնք սահմանել ենք ռուսաստանցի օլիգարխների եւ քաղաքական գործիչների դեմ, անհրաժեշտ էֆեկտ են ունեցել»,- արձանագրել է նա:
«Ինչպես ասում էր նախագահը, մենք պատրաստ ենք Ռուսաստանի նկատմամբ շատ խիստ լինել եւ դա արդեն անում ենք»,- ասել է Մնուչինը՝ համաձայնվելով, որ «Ռուսաստանի դեմ այս պատժամիջոցները շատ գործուն են եղել, քան մինչ այդ որեւէ մեկը»: «Կկիրառենք արդյոք ռազմական կամ տնտեսական լծակներ, մենք մշտապես ռազմավարությունը կշտկենք՝ կախված վարագույրի հետեւում կատարվողից, որի մասին չենք ցանկանում հայտարարել»,- հայտնել է նախարարը:
Ապրիլի 6-ին ԱՄՆ-ն ռուսաստանցի պաշտոնյաների, բիզնեսմենների եւ ընկերությունների դեմ նոր պատժամիջոցներ է սահմանել՝ տարածելով 38 ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց վրա, այդ թվում՝ նախարարական եւ դրանց հավասարեցված պաշտոններ զբաղեցնողների, ինչպես նաեւ խոշոր ձեռնարկատերերի:

Санкции, которые США  ввела в отношении российских олигархов и политиков, имели необходимый эффект. Об этом заявил в четверг министр финансов США Стивен Мнучин в эфире телеканала Fox News, передает ТАСС.
Говоря о введенных в начале месяца ограничительных мерах в отношении РФ, Мнучин отметил: «Эти санкции являются очень, очень важными инструментами, очевидно, что это очень мощные инструменты». «Мы не боимся применять их. Мы применим эти инструменты, но мы не намерены оглашать на весь мир наш непосредственный ход мыслей на этот счет», - констатировал он. «Санкции, которые мы ввели в отношении олигархов и российских политиков, имели необходимый эффект», - добавил министр.
«Как говорил президент, мы готовы быть очень жесткими по отношению к России, мы уже это делали», - сказал Мнучин. Глава минфина США согласился с оценкой относительно того, что «данные санкции в отношении России были более действенными, чем какие-либо до них». «Применяем ли мы военные рычаги или экономические, мы будем постоянно корректировать стратегию в зависимости от вещей, которые, возможно, происходят закулисно и о которых мы не хотим объявлять», - сообщил министр.
США 6 апреля ввели новые санкции против российских чиновников, бизнесменов и компаний, распространив их на 38 физических и юридических лиц, в том числе занимающих министерские и приравненные к ним посты, а также крупных предпринимателей.