Մահմեդական աշխարհը չհաղթահարեց Երուսաղեմի հարցով քննությունը: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ մեկնաբանելով Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանությունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելուն մահմեդական երկրների՝ ոչ բավականաչափ կտրուկ արձագանքը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Երուսաղեմը պարզապես քաղաք չէ: Այն խորհրդանիշ է մահմեդականների համար, այն քննություն է: Մահմեդական աշխարհը չհանձնեց այդ քննությունը: Ամբողջ աշխարհը չհանձնեց այն: ՄԱԿ-ը չկարողացավ արդյունավետ հակազդել ԱՄՆ-ի քայլին: Մենք՝ մահմեդականներս, ոչինչ չենք անում՝ դատապարտելուց բացի»,- Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունների դեմ Ստամբուլում անցկացված բողոքի ակցիայի ժամանակ ունեցած ելույթում հայտարարել է Էրդողանը: Ցույցը հեռարձակվել է NTV հեռուստաալիքով:
Էրդողանի խոսքով՝ եթե մահմեդականները «միասնական դառնան եւ ընդվզեն ճնշումների դեմ, Իսրայելի անխոհեմությունը երկար չի տեւի»: Նա նաեւ հավելել է, որ հրեաներին հավասարեցնել սիոնականներին, իսկ ամերիկացիներին կոչ է արել «ձայն բարձրացնել այն սխալների դեմ, որոնք անում է ԱՄՆ ղեկավարությունը»:

Исламский мир не справился с экзаменом по Иерусалиму, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, комментируя недостаточно резкую реакцию мусульманских стран на перенос американского посольства в Израиле из Тель-Авива в Иерусалим, передает РИА Новости.
«Иерусалим — это не просто город. Это символ для мусульман, это экзамен. Исламский мир этот экзамен не сдал. И весь мир его тоже не сдал, ООН не смогла эффективно противостоять шагу, который совершили США. Мы, мусульмане, ничего не делаем, кроме того что осуждаем», — заявил Эрдоган, выступая в Стамбуле на многотысячном митинге протеста против действий Израиля в секторе Газа. Трансляцию вел телеканал NTV.
По словам Эрдогана, «если мусульмане станут едиными и вместе встанут против гнета, то безрассудство Израиля долго не продлится». При этом турецкий лидер добавил, что нельзя отождествлять еврейский народ с сионистами, а американцев призвал «возвысить голос против ошибок, которые совершает руководство США».
«Это единственная страна, которая блокирует решения Совбеза ООН по Иерусалиму», — подчеркнул президент Турции.