ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Ֆրանսիայի առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են առեւտրի եւ անվտանգության հարցեր, հայտնում է «Գոլոս Ամերիկին»՝ վկայակոչելով Սպիտակ տանը։
«Երկու առաջնորդները քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ առեւտրի եւ անվտանգության ոլորտում, այդ թվում՝ Իրանում եւ Մերձավոր Արեւելքում»,–նշված է հայտարարությունում։
Ինքը՝ Թրամփը իր թվթիերյան էջում նմանատիպ հաղորդագրություն է տեղադրել՝ զրույցը «շատ լավը» անվանելով։
Թրամփը Թվիթերում հայտնել է, որ ԱՄՆ–ն ու Մեքսիկան հաջողությամբ բանակցություններ են վարում առեւտրային համաձայնագրի շուրջ։ Նա նաեւ զգուշացրել է, որ համաձայնագիրը կարող է կնքվել առանց Կանադայի. «Կանադան պետք է սպասի։ Նրանք սակագներն ու առեւտրային պատնեշները չափազանց բարձր են»։
Հաղորդագրությունում Թրամփը նշել է, որ երեկոյան կհանդիպի Apple ընկերության գլխավոր տնօրեն Թիմ Կուկի հետ։

The U.S. President Donald Trump and his French counterpart Emmanuel Macron discussed trade and security during a phone call.
The two leaders discussed “a broad range of trade and security issues, including the situation in Iran and the broader Middle East,” the White House said in a statement.
Trump also tweeted about the call describing it as “a very good phone call”.
Had a very good phone call with @EmmanuelMacron, President of France. Discussed various subjects, in particular Security and Trade. Many other calls and conversations today. Looking forward to dinner tonight with Tim Cook of Apple. He is investing big dollars in U.S.A.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 10, 2018
The U.S. President also said that “deal with Mexico is coming along nicely.”
“New President of Mexico has been an absolute gentleman. Canada must wait. Their Tariffs and Trade Barriers are far too high. Will tax cars if we can’t make a deal!” he tweeted.