ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համոզված է, որ սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի մահը դավադրության հետեւանք էր, սակայն իրադարձություններն այնպես չեն զարգացել, ինչպես նախօրոք էր ծրագրվել: Նա այս մասին ասել է USA Today-ի հետ հարցազրույցում:
Թրամփի խոսքով՝ սա «դավադրություն էր, որը սխալ ուղղությամբ է տարել»: ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ իրավիճակը քննարկել է Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ: «Նա ասել է, որ դրան մասնակից չէ ո՛չ ինքը, ո՛չ թագավորը»,- ընդգծել է Թրամփը՝ հրաժարվելով, սակայն, պատասխանել՝ հավատո՞ւմ է արդյոք այդ բացատրությանը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը լրագրողներին ասել էր, որ Սաուդյան Արաբիայում եւ Թուրքիայում են գտնվում ամերիկյան հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները, որոնք առաջիկայում կհայտնեն տեղի ունեցածի վերաբերյալ իրենց վարկածը:
Խաշոգջին, որը քննադատում էր Էր Ռիադի քաղաքականությունը հոկտեմբերի 2-ին անհետացել էր Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսարան այցելելուց հետո, որտեղ պետք է փաստաթղթեր ստանար Թուրքիայի քաղաքացու հետ ամուսնությունը գրանցելու համար: Մի քանի օր հետո Թուրքիայի ոստիկանությունը սկսել էր նրա անհետացման գործի քննությունը:
Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները հոկտեմբերի 20-ին հայտնել էին, որ Խաշոգջին մահացել է հյուպատոսարանում ծագած վեճի հետեւանքով: Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր դատախազ շեյխ Սաուդ ալ Մաուջիբը հայտարարել էր, որ կալանավորված են երկրի 18 հպատակներ, որոնց ինքնությունը չի հրապարակվում: Նա հայտնել էր նաեւ գահաժառանգ արքայազնի խորհրդական, գեներալ Ահմեդ Ասիրիին ազատելու մասին, որը բարձր պաշտոն էր զբաղեցնոևւմ թագավորության հետախուզությունում, ազատվել է նաեւ թագավորական գրասենյակի խորհրդական Սաուդ ալ Քահթանին:

Президент США Дональд Трамп выразил уверенность в том, что гибель саудовского журналиста Джамаля Хашкаджи в генконсульстве Саудовской Аравии в Стамбуле стала результатом заговора, однако события стали развиваться не так, как это было изначально запланировано. Об этом он заявил в интервью газете USA Today, передает ТАСС
По словам Трампа, это был «заговор, который завел не туда». Президент США сказал, что обсудил ситуацию с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бен Сальманом Аль Саудом. «Он говорит, что ни он к этому не причастен, ни король», - подчеркнул Трамп, отказавшись, однако, ответить, верит ли он такому объяснению.
Ранее президент США Дональд Трамп сказал журналистам, что в Саудовской Аравии и Турции находятся представители американских спецслужб, которые должны озвучить свою версию произошедшего в ближайшее время.
2 октября Хашкаджи, известный критическими высказываниями о политике Эр-Рияда, пропал при посещении генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле, куда пришел для получения документов для оформления брака с гражданкой Турции. Через несколько дней турецкая полиция приступила к расследованию дела о его исчезновении.
20 октября власти Саудовской Аравии сообщили, что Хашкаджи погиб в результате конфликта в генконсульстве. Генеральный прокурор Саудовской Аравии шейх Сауд аль-Муаджиб заявил, что под следствием находятся 18 подданных страны, личности которых не раскрываются. Он также сказал об увольнении советника наследного принца генерала Ахмеда Асири, занимавшего высокий пост в разведке королевства, и советника королевской канцелярии в ранге министра Сауда аль-Кахтани.