ԳԴՀ-ի իշխող կոալիցիայի մեջ մտնող Քրիստոնեասոցիալիստական միության փոխնախագահ Մանֆրեդ Վեբերին 2019թ․ կայանալիք ընտրություններում Եվրոպական ազգային կուսակցությունն առաջադրել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի թեկնածու։ Բավարացի քաղաքական գործչի թեկնածությանը, ով Եվրախորհրդարանում ԵԱԿ խմբակցության ղեկավարն է, կողմ է քվեարկել Հելսինկիում կուսակցության համագումարի պատվիրակների 79 տոկոսը՝ տեղեկացնում է DW-ն։
Այսպիսով 46-ամյա Վեբերը հաղթել է Եվրոպական ազգային կուսակցության ներսում՝ շրջանցելով եւս մեկ թեկնածուի՝ Ֆինլանդիայի նախկին վարչապետ Ալեքսանդեր Ստուբային։ Իր խոսքում Վեբերը հայտարարել է, որ «երազում է այն Եվրոպայի մասին, որը ոչ ոքից կախում չունի»։ Իր կարեւոր խնդիրը նա համարել է արտաքին սահմանների եւ եվրոպական արժեքների պաշտպանությունը։
Այժմ Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնի համար Վեբերը մրցակցում է սոցիալ-դեմոկրատների թեկնածուի՝ Նիդեռլանդների ԱԳ նախկին նախարար Ֆրանս Թիմերմանսի հետ։ Անհրաժեշտ է, որ նրա թեկնածությունը պաշտպանեն ԵՄ երկրների ղեկավարները։

Заместитель председателя Христианско-социального союза (ХСС), входящего в правящую в ФРГ коалицию, Манфред Вебер стал главным кандидатом от Европейской народной партии (ЕНП) на выборах в Европейский парламент в 2019 году. За кандидатуру баварского политика, в настоящее время возглавляющего фракцию ЕНП в Европарламенте, проголосовали в четверг, 8 ноября, около 79 процентов делегатов партийного съезда в Хельсинки, передает DW.
Таким образом, 46-летний Манфред Вебер одержал победу внутри ЕНП, обойдя еще одного претендента, бывшего премьер-министра Финляндии Александера Стубба. В своей речи Вебер заявил, что «мечтает о Европе, которая ни от кого не зависит». Своими главными темами он назвал защиту внешних границ и европейских ценностей.
Теперь Манфред Вебер станет соперником кандидата от социал-демократов, бывшего главы МИД Нидерландов Франса Тиммерманса на пост главы Еврокомиссии. Для его избрания на эту должность европейские консерваторы должны добиться хорошего результата на выборах. Кроме того, его кандидатуру должны поддержать главы государств и правительств членов ЕС.