Կանադայի հետախուզությունը լսել է սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության ձայնագրությունները, որոնք փոխանցել են թուրքական իշխանությունները: Այս մասին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջաստին Թրյուդոն` նշելով, որ ինքն անձամբ չի լսել դրանք, հաղորդում է Reuters-ը:
«Կանադայի հետախուզական գործակալությունները սերտորեն համագործակցել են թուրք գործընկերների հետ, եւ Կանադան լիովին տեղեկացված էր, որ Թուրքիան մտադիր է ձայնագրությունները փոխանցել: Ես մի քանի շաբաթ առաջ զրուցել եմ Ռեջեփ Էրդողանի հետ, Փարիզում մենք կարճ շփումներ ենք ունեցել: Ես շնորհակալություն եմ հայտնել նրան այս հարցում ունեցած ջանքերի համար», - ասել է Տրյուդոն:
Նրա խոսքով, Կանադան շարունակում է համագործակցել իր դաշնակիցների հետ Խաշոգջիի սպանության հետաքննության հարցում եւ քննարկում է Սաուդյան Արաբիայի դեմ հնարավոր քայլերը:
Սաուդցի հայտնի լրագրող Ջամալ Խաշոգջին հոկտեմբերի 2-ին փաստաթղթեր վավերացնելու համար մտել էր Թուրքիայում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսություն եւ անհետացել։ Կարծիք կա, որ նրան այնտեղ սպանել են Էր Ռիադի դեմ քննադատական հոդվածներ գրելու համար։ Սաուդյան Արաբիան սկզբում այդ ամենը հերքում էր՝ պնդելով, որ լրագրողը հյուպատոսությունից դուրս գալուց հետո է անհետացել։ Սակայն հոկտեմբերի 25-ին Սաուդյան Արաբիայի դատախազը հայտնել էր, որ Խաշոգջիին կանխամտածված սպանել են։ Լրագրողի մարմինը դեռեւս չի գտնվել։ Ասում են, թե նա թաղվել է գլխավոր հյուպատոսի առանձնատան բակում։
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի գլխավոր դատախազը հայտարարել էր, որ Խաշոգջիին խեղդամահ են արել, նրա մարմինը անդամատել եւ ոչնչացրել:
Նախորդ շաբաթվա վերջին Էրդողանը հայտնել էր, որ լրագրողի սպանության հետ կապված ձայնագրությունները փոխանցվել են ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային, Գերմանիային եւ Բրիտանիային:

Канадская разведка прослушала аудиозаписи убийства саудовского журналиста Джамала Хашагджи, которые передали турецкие власти. Об этом сообщил премьер-министр Канады Джастин Трюдо,  отметив, что  сам их не слушал, передает Reuters.
«Канадские разведывательные агентства тесно сотрудничали в этом вопросе с турецкими коллегами, и Канада была полностью проинформирована о том, что Турция намерена передать аудиозаписи. Я беседовал с президентом Реджепом Эрдоганом пару недель назад, а также здесь в Париже у нас были короткие контакты. Я поблагодарил его за его усилия в этом деле», - сказал Трюдо.
По его словам, Канада продолжает сотрудничать с союзниками в расследовании ответственности убийства Хашагджи и обсуждает возможные шаги в отношении Саудовской Аравии.
Саудовский журналист Джамал Хашагджи  2 октября исчез во время посещения консульства Саудовского Аравии  в Стамбуле. Предполагается, что он был убит сотрудниками спецслужб, прибывшими с этой целью в Стамбул. Эр-Рияд признал факт гибель Хашагджи лишь спустя две недели после его исчезновения, заявив, что убийство было непредумышленным. Однако 25 октября саудовский прокурор заявил, что это было преднамеренное убийство. Отметим, что останки Хашагджи пока не найдены. Во всяком случае официальной информации нет, однако СМИ сообщали, что его тело было найдено на территории в резиденции саудовского консула в Стамбуле.
Напомним, что генпрокурор Стамбула заявил, что Хашагджи был задушен, как только он вошел в консульство Саудовской Аравии в Стамбуле в рамках преднамеренного убийства, его тело было расчленено и уничтожено.
В минувшие выходные Эрдоган заявил, что аудизаписи, связанные с убийством журналиста, переданы США, Франции, Германии и Великобритании.