Նկարիչ Յանի Լեյնոնենի ստեղծագործությունը դարձել է սպառողական ապրանքների սրբագործմանը նվիրված Sacred Goods («Սուրբ ապրանքներ») ցուցահանդեսի մի մասը։
Հայֆայում (Իսրայել) Ժամանակակից արվեստի թանգարանի դիմաց ուրբաթ օրը տեղի է ունեցել ցույց ընդդեմ այնտեղ ցուցադրված Յանի Լեյնոնենի «Մակ-Հիսուս» արձանի, տեղեկացնում է Esquire-ը՝ հղում կատարելով Le Figaro-ին։ Բողոքն ուղեկցվում էր թանգարանի դռները կոտրելու ցուցարարների փորձերով, ինչպես նաեւ ոստիկանների հետ ծեծկռտուքով։ Երեք ոստիկան գլխի վնասվածքներ է ստացել։ Բողոքի ցույցի նախօրեին թանգարանի շենք է նետվել բոցավառող խառնուրդով մի շիշ։
«Մակ-Հիսուս» արձանը (2015թ.) ներկա ցուցահանդեսի մեջ է մտնում։ Այն պատկերում է խաչված Ռոնալդ Մակդոնալդսին՝ արագ սննդի McDonalds ռեստորանների ցանցի մտացածին խորհրդանիշ, ազդրին Հիսուսի կապով։
«Մակ-Հիսուսի» հեղինակ Յանի Լեյնոնենը հայտնի է խոշոր բրենդների գրաֆիկական խորհրդանիշ հանդիսացող համարձակ աշխատանքներով, որոնց համար նրան քանիցս դատի են տվել։ Իսկ 2012թ. նա մեղավոր է ճանաչվել McDonalds ռեստորանից պլաստիկե սյուն գողանալու համար։
Իսրայելի մշակույթի եւ սպորտի նախարար Միրի Ռեգեւը դիմել է թանգարանի տնօրենին՝ խնդրելով հանել արձանը ցուցադրությունից։ «Կրոնների սրբազան խորհրդանիշների հանդեպ արհամարհանքը ապօրինի է եւ չի կարող արտացոլվել մշակութային հաստատության օգնությամբ, որն աջակցություն է ստանում պետական միջոցներից»,- ասվում է նրա պաշտոնական նամակում։ Սակայն թանգարանի ղեկավարությունը հրաժարվել է հանել ցուցանմուշը. նրա կարծիքով՝ արվեստը չպետք է ընկալվի որպես բռնության դրդիչ, այլ որպես ցուցահանդեսի մաս, որտեղ ներկայացված «Մակ-Հիսուսը» նվիրված է «անդրազգային կորպորացիաների կողմից կրոնական խորհրդանիշների գռեհիկ օգտագործմանը»։

Произведение художника Яни Лейнонена стало частью выставки Sacred Goods («Святые товары»), посвященной сакрализации потребительских товаров.
Перед Музеем современного искусства в Хайфе, Израиль, в пятницу прошла демонстрация против выставленной там скульптуры «Мак-Иисус» художника Яни Лейнонена,сообщает Esquire со ссылкой на Le Figaro. Протест сопровождался попытками демонстрантов выломать двери музея, а также драками с полицией, которая была забросана камнями. Трое полицейских получили ранения в голову. Накануне акции протеста в здание музея забросили бутылку с зажигательной смесью.
Скульптура «Мак-Иисус» (2015 год) входит в проходящую сейчас выставку Sacred Goods, посвященную сакрализации потребительских товаров. Она изображает распятого на кресте Рональда Макдональда — выдуманного персонажа-символа сети ресторанов быстрого питания McDonalds в желтой повязкой на бедрах как у Иисуса на скульптурах с таким же сюжетом.
Автор «Мак-Иисуса» Яни Лейонен известен смелыми работами с графическими символами крупных брендов, за которые на него неоднократно подавали в суд. А в 2012 году он был признан виновным в краже пластикового столба из ресторана McDonalds.
Министр культуры и спорта Израиля Мири Регев обратилась к директору музея с просьбой убрать скульптуру из экспозиции. «Презрение к священным символам религий, представленное как акт художественного протеста, незаконно и не может быть отражено с помощью культурного учреждения, которое получает поддержку из государственных средств», — говорится в ее официальном письме. Однако руководство музея отказалось демонтировать экспонат: по его мнению, искусство не должно восприниматься как побуждение к насилию, а часть выставки, где представлен «Мак-Иисус», посвящена «циничному использованию религиозных символов транснациональными корпорациями».