Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի առաջիկա բանակցությունների օրակարգի վրա անհրաժեշտ է աշխատել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Նահանջել չի կարելի»,- հայտարարել է Աշոտյանը՝ հավելելով, որ վարչապետին առաջարկել է, անկախ քաղաքական հակասություններից, ոչ թե քաղաքական փոխհամաձայնություն, այլ որեւէ միասնություն։ «Կարծում եմ՝ մյուս քաղաքական ուժերը կհամաձայնեն ինձ հետ։ Միասնությունը բոլորովին չի նշանակում, որ մենք Փաշինյանի հետ խոսելու ենք մի ձայնով։ Սակայն դա նշանակում է, որ հակամարտություններից դուրս պետք է գտնել շրջանակ, որը մեզ կմիավորի ավելի քան հակասությունները։ Գոնե Ղարաբաղի հարցում։ Եզրակացությունն այն է, որ բանակցությունները կկայանան, եւ եթե դրանք տապալվեն, մեղքը չպետք է Հայաստանի Հանրապետության վրա դրվի»,- նկատեց Աշոտյանը։
Միաժամանակ, նա հույս հայտնեց, որ Փաշինյանին կբավարարի սկզբունքներում անհրաժեշտ բառապաշար գտնելու իմաստնությունը։ Աշոտյանը հիշեցրեց, որ Վիեննայում մարտի 29-ին կայանալիք հանդիպումը կլինի առաջին պաշտոնական հանդիպումը՝ ի տարբերություն նախորդ րոպեական հանդիպումների։ «Այստեղ բոլոր ասածները կարող են օգտագործվել մեր դեմ։ Ես հասկանում եմ այն պատասխանատվությունը, որը կրում է Փաշինյանը Հայաստանի, Արցախի ժողովուրդների եւ ողջ հայության առջեւ։ Այդ պատասխանատվության մեջ միայնակության սինդրոմը նա պետք է հաղթահարի։ Մամուլի ասուլիսում նա կարծես կոտրեց սառույցը՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է որոշ հարցեր քննարկել 2-րդ եւ 3-րդ նախագահների հետ»,- նշեց Աշոտյանը։

Над повесткой предстоящих переговоров премьер-министра Армении и президента Азербайджана необходимо работать. Об этом заявил вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян в беседе с журналистами.
«Отступать нельзя», - заявил Ашотя, добавив, что предложил премьеру, независимо от политических противоречий, не политический консенсус, но некое единение. «Думаю, другие политические силы будут согласны со мной. Единение вовсе не означает, что мы будем говорить одним голосом с Пашиняном. Но это означает, что вне противоречий надо найти круг, который нас объединит более чем противоречия. Хотя бы по вопросу Карабаха. Вывод – переговорам быть, и если однажды они провалятся, вина не должна возлагаться Республику Армения», - заметил Ашотян. В то же время, он выразил надежду на то, что у Пашиняна достанет мудрости найти в принципах необходимый словарный запас. Армен Ашотян напомнил, что анонсированная 29 марта в Вене встреча будет первой официальной встречей, в отличие от предыдущих минутных встреч. «Тут все сказанное может быть использовано против нас. Я понимаю ответственность, которую несет Пашинян перед народами Армении, Арцаха и всем армянством. Синдром одиночества этой ответственности он должен преодолеть. На пресс-конференции он, кажется, сломал лед, заявив что готов обсуждать некоторые вопросы со 2 и 3 президентами», - отметил Ашотян.