Շրի Լանկայում պայթյունների շարքի հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է մինչեւ 359-ի, ավելի քան 500-ը տուժել է, փոխանցում է Ada Derana պորտալը՝ վկայակոչելով ոստիկանության ներկայացուցչին:
Լրատվամիջոցները պարզել են, որ իրավապահները ձերբակալել են եւս 18 մարդու, որոնց կասկածում են ահաբեկչություններին մասնակցության մեջ, նրանց մոտից առգրավվել է ռադիոկապ եւ մոտոցիկլետ: Նախօրեին հաղորդվում էր 40 ձերբակալվածի մասին:
Շրի Լանկայում պայթյունների շարքը տեղի է ունեցել Զատկի կիրակի, առաջին վեց պայթյունը երեք տաճարներում՝ Կոլոմբոյի, Նեգոմբոյի եւ Բատիկալոայի եւ երեք հյուրանոցներում, 7-րդը՝ կղզու արեւմուտքում Դեհիվալեում, 8-րդը՝ Կոլոմբոյի մեձքաղաքային բնակելի համալիրում: Եվս մեկ ռումբ է հայտնաբերվել Բանդարանաիկե միջազգային օդանավակայան տանող ճանապարհին:
Հարձակումների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը, սակայն իր մասնակցության ոչ մի ապացույց չի ներկայացրել:
Վկայակոչելով երկրի պաշտպանության եւ զանգվածային տեղեկատվության միջոցների նախարարին՝ News 1st-ը հայտել էր, որ Շրի Լանկայում պայթյունները անցյալ ամիս Նոր Զելանդիայում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը իսլամականների պատասխանն է:

Число жертв серии взрывов на Шри-Ланке возросло до 359, более 500 человек пострадали, передает портал Ada Derana со ссылкой на представителя полиции.
Как уточняет СМИ, правоохранители задержали еще 18 подозреваемых в причастности к терактам, у них изъяли рации и мотоцикл. Накануне сообщалось о 40 задержанных, передает РИА Новости
В воскресенье на Шри-Ланке прогремело восемь взрывов: первые шесть — в Коломбо, Негомбо и Баттикалоа, седьмой — в Дехивале на западе острова, восьмой — в пригороде Коломбо. Еще одну бомбу обнаружили на дороге, ведущей к международному аэропорту Бандаранаике.
Террористическая группировка «Исламское государство» взяла на себя ответственность за атаки, однако не предоставила никаких доказательств своей причастности.
Как сообщал телеканал News 1st со ссылкой на министра обороны и средств массовой информации Рувана Вийевардене, взрывы на Шри-Ланке стали ответом исламистов на теракт в Новой Зеландии в прошлом месяце.