Հայաստանը պատրաստ է կիսվել իր փորձով ԱՊՀ երկրների հետ տնտեսական փոխգործակցության ընթացքում: Մայիսի 31-ին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում ԱՊՀ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստին այս մասին ասել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
NEWS.am-ին Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնեցին, որ նշված նիստի օրակարգում ներառված են եղել ԱՊՀ հետագա զարգացմանն ու արդիակականացման, ինչպես նաև կառույցի իրավապայմանագրային հենքի կատարելագործմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ինովացիոն ոլորտում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցությանը ու մտավոր սեփականության օբյեկտների ոլորտում իրավունքների պաշտպանության հարցերով մաքսային մարմինների փոխգործակցությանը։
Քննարկումների արդյունքներով ստորագրվել է մեկ տասնյակ փաստաթուղթ, մասնավորապես՝ գիտության հիմնարար ուսումնասիրությունների ոլորտում միջպետական հարաբերությունների համակարգման, թանգարանային գործում համագործակցության, ապրանքների ծագման երկրի որոշման կանոնների, ապրանքների մաքսային ձևակերպման ու վերահսկման կարգի կանոնարգման վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ Գրիգորյանը, անդրադառնալով ԱՊՀ երկրներում առաջատար տեխնոլոգիաների զարգացման հարցերին և կարևորելով վերջիններիս կիրառումը տնտեսության տարբեր բնագավառներում, վերահաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը կիսվել սեփական փորձով տնտեսական փոխգործակցության ընթացքում։ Միաժամանակ ընգծել է ԱՊՀ ձևաչափում էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի և հեռահաղորդակցման ոլորտներում հեռանկարային ուղղություններով փոխգործակցության ընդլայնմանն ուղղված հետևողական ջանքերի կարևորությունը։

Armenia is ready to share its experience while cooperating with CIS countries in the economic sector. This is what Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said during the subsequent session of the Council of Heads of Governments of CIS countries in Ashgabat.
The press service of the Government told NEWS.am that the agenda of the session included a broad range of issues related to further development and modernization of the CIS, as well as improvement of the legal-contractual basis of the CIS.
Cooperation of CIS countries in the innovation sector and the partnership of customs authorities for protection of the rights in the sphere of objects of intellectual property were touched upon during the discussions.
Touching upon the development of the leading technologies in CIS countries and attaching importance to the application of those technologies in various sectors of economy, Deputy Prime Minister Grigoryan reaffirmed Armenia’s willingness to share its experience while cooperating in the economic sector.