Սյունիքի մարզի բյուջեն կազմել է 455 մլրդ դրամ, որը 10.2 տոկոսով ավելին է, քան անցյալ տարի: Հունիսի 10-ին՝ հայ-իտալական գործարար համաժողովին,  այս մասին հայտարարեց Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը:
Նրա խոքով՝ մարզում աշխատանքներ են տարվում այնպիսի ոլորտների զարգացման ուղղությամբ, ինչպիսիք են զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, բարձր տեխնոլոգիաները, կազմակերպվում են խոշոր միջոցառումներ, որոնցից մեկը՝ «Իմ քայլը հանուն Սյունիքի մարզի» ներդրումային գործարար համաժողովը, անցկացվել է Տաթեւում:
Հունան Պողոսյանը հավելեց, որ տնտեսությունում արդյունաբերության մասնաբաժինը կազմում է 66 տոկոս, սպասվող ներդրումների մասնաբաժինը՝ ավելի քան 2 մլրդ դրամ, որոնց մեծ մասն արդեն արվել է:
Մարզպետն ընդգծեց  Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի Տրանշ-4 (Սիսիան-Քաջարան մասում) հատվածի շինարարության կարեւորությունը:
«Նոր հատվածում նախատեսված է ճանապարհի 60 կմ  շինարարություն, որը նախկինում չի եղել, կկառուցվեն կամուրջներ եւ թունելներ: Այս ամենը մոտ 1 մլրդ դոլար ներդրումներ կպահանջի: Հաշվի առնելով աշխատաքների բարդությունը, նախատեսվում է մասնավոր ներդրողների ներգրավել: Ճանապարհի տվյալ հատվածի առկայությունը կարող է Հայաստանի համար Իրանի եւ Վրաստանի հետ կայուն առեւտրային կապ ապահովել», - հավելեց Պողոսյանը:
Մարզպետը նշեց նաեւ Կապանում օդանավակայանի շահագործման կարեւորությունը եւ ըստ պաշտոնյայի, այդ ուղղությամբ աշխատանքներ արդեն կատարվում են:

Экономический объем Сюникской области в 2018 году составил 455 млрд. драмов, что на 10,2% больше, чем в 2017  году. Об этом на армяно-итальянском бизнес-форуме заявил 10 июня губернатор Сюникской области Унан Погосян.
По его словам, в области ведутся работы по развитию таких сфер, как туризм, сельское хозяйство, высокие технологии, организовываются крупные мероприятия, одно из которых – инвестиционный бизнес-форум «Мой шаг во имя Сюникской области», прошло в Татеве.
Унан Погосян добавил, что доля промышленности в экономике области составляет 66%, доля ожидаемых инвестиций – более 2 млрд. драмов, большая часть из которых уже сделана.
Губернатор подчеркнул важность строительства участка Транш-4 (на отрезке Сисиан – Каджаран) дороги «Север – Юг».
«Предусмотрено строительство 60 км дороги на новом участке, которого раньше не было, построят мосты и тоннели. Все это потребует около 1 млрд. долларов вложений. Учитывая сложность работ, планируется привлечь частных инвесторов. Наличие данного участка дороги может обеспечить прочную торговую связь Армении с Ираном и Грузией», - добавил Погосян.
Губернатор отметил важность также введения в эксплуатацию аэропорта в Капане, и работы, по словам чиновника, в этом направлении уже ведутся.