Նիդերլանդների խորհրդարանն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարությունը դատապարտող բանաձևը: Այս մասին Twitter-ում գրել է Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի նախագահ Մաթո Հախվերդյանը:
Բանաձևը ներկայացրել է Քրիստոնեական միության խմբակցության անդամ, պատգամավոր Ջոել Վորդևինդը:
Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) պնդել էր, որ խորհրդարանը միջոցներ ձեռնարկի այդ անընդունելի արտահայտությունների կապակցությամբ։
Արտաքին գործերի նախարար Ստեֆ Բլոկը բացասական կարծիք չէր հայտնել, և դրա ընդունումը թողել էր խորհրդարանի հայեցողությանը:
Նշենք, որ Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, Էրդողանն իր ելույթում ասել է. «Հայ հրոսակախմբերի և նրանց աջակիցների վերաբնակեցումը, որոնք կոտորում էին մուսուլման ժողովրդին, ամենաողջամիտ գործողությունն էր, որ կարելի էր նախաձեռնել այդ ժամանակ»։
2019 թվականի մայիսի 15-ին Նիդերլանդների խորհրդարանում տեղի ունեցած Թուրքիայի իրավիճակի մասին քննարկումների ժամանակ տարբեր խմբակցությունների պատգամավորներ դիմեցին արտգործնախարար Ստեֆ Բլոկին՝ կոչ անելով դատապարտել Թուրքիայի անթույլատրելի ժխտողական քաղաքականությունը։

Dutch parliament has passed a motion condemning Turkish president’s hate speech about Armenian Genocide, chairman of Federation of Armenian Organisations in the Netherlands Mato Hakhverdian tweeted.
The motion was submitted in Dutch Parliament on June 6 by Christian Union MP Mr. Joel Voordewind.
The Federation of Armenian Organisations in the Netherlands (FAON) had urged the parliament to take action in response to these unacceptable remarks.
Foreign minister Stef Blok did not advise against the motion and left it to the judgement of the parliament.
In a speech on 24 April, the remembrance day of Armenian Genocide, Rcep Tayyip Erdogan had spoken about “Armenian gangs who massacred Muslim people” and the relocation of the Armenians as a “reasonable action”.
During the Dutch Parliament’s debate on Turkey (on 15 May 2019), several factions urged the Dutch Foreign Minister Stef Blok to condemn Erdogan’s inadmissible denial practices.