2007 թվականի նոյեմբերից, երբ ԼՂ հակամարտության կողմերին ներկայացվել էին Մադրիդյան սկզբուքնները, կարգավորման բոլոր նախագծերը տանում են դրանց մոդիֆիկացիաներին: Հունիսի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր առաջարկները հիմնականում կրկնում են նույնը, հնարավոր է, շեշտադրությունների կամ հաջորդականության փոփոխությամբ:
«Խոսքը տարածքների հանձնման, Արցախի միջանկյալ կարգավիճակի, միջանցքի, եւ որոշ ժամանակ անց, կարգավիճակի վերաբերյալ Արցախի քաղաքացիների կամարտահայտության մասին է», - մանրամասնեց Մանոյանը:
Ընդ որում Մանոյանը կասկած հայտնեց, որ վերջին հանդիպումներում քննարկվել են այդ հարցերը:
«Դրա համար մենք վերադարձել ենք մեկ տարի առաջվա իրավիճակին, երբ առաջնահերթություն էր բանակցությունների համար մթնոլորտի ստեղծումը եւ չի կարելի խոսել լուրջ բանակցությունների մասին:
Եթե վերելակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, չեն հարգվում, կարելի է արդյոք խոսել եւ ավելի լուրջ բաների մասին պայմանաավորվել: Այսօրվա թեման վստահության վերականգնումն է: Եթե 2 ամիս առաջ պայմանավորվածությունները իչնչ-որ չափով պահպանվում էին Ադրբեջանում, այժմ կարելի է հստակ ասել, որ վտահություն գոյություն չունի», - ասաց Մանոյանը:
Պատասխանելով հարցին այն մասին՝ կա արդյոք ճնշում Հայաստանի վրա, ՀՅԴ ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ ճնշում կարող է լինել, եթե կողմը չի համապատասխանում միջնորդների սպասումներին:
«Իհարկե, եթե ԱՄՆ-ն առաջընթաց է ցանկանում, իսկ բոլորը  հասկանում եմ, որ այդ մթնոլորտում դա անհնար է, հայ-իրանական հարաբերությունների միջոցով փորձում են ճնշում գործադրել:
Նույնը վերաբերվում է մյուս միջնորդներին:  Բայց կարծում եմ, որ այժմ բոլորը հասկանում են  իրական իրադրությունը:
Ադրբեջանը խսատցնում է դիրքորոշումը: Եվ դա պետք է տեսնեն ոչ միայն միջոնրդները, այլ  մենք առաջին հերթին», - կարծում է Մանոյանը:
Միեւնույն ժամանակ նա ընդգծեց Արցախին բանակցությունների սեղանի շուրջ վերադարձնելու անհրաժեշտությունը եւ հիշեցրեց, որ ւ նախորդ իշխանությունները աշխատել են նույն ուղղությամբ:
Որպես շատ հարցերի լուծում նա հիշեցրեց Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ ռազմավարական միություն կնքելու նախաձեռնությունը:

С ноября 2007 г, когда сторонам нагорно-карабахского конфликта были представлены Мадридские принципы, все проекты урегулирования сводились к их модификациям. Такое мнение выразил член Бюро АРФД Киро Маноян 12 июня на встрече с журналистами.
По его словам, с тех пор все предложения в основном повторяют то же, возможно, со смещением акцентов или последовательности. «Речь о сдаче территорий, промежуточном статусе Арцаха, коридоре и, по прошествии некоторого времени, волеизъявлении граждан Арцаха по вопросу статуса», - уточнил Киро Маноян.
При этом Маноян выразил сомнение в том, что на последних встречах обсуждались эти вопросы. «Потому что мы вернулись к ситуации года назад, когда приоритетом было создание атмосферы для переговоров и нельзя говорить о серьезных переговорах. Если договоренности, достигнутые в лифте, не уважаются, можно ли говорить и договариваться о  более серьезных вещах. Сегодняшние темы – восстановление доверия. Если два месяца назад как-то договоренности соблюдались Азербайджаном, теперь точно можно сказать, что доверия в помине нет», - заявил Маноян.
Отвечая на вопрос о том, есть ли давление  на Армению, представитель АРФД заявил, что давление может быть, если сторона не отвечает ожиданиям посредников. «Конечно, если США пожелают прогресса – а все понимают что в этой атмосфере он невозможен – через армяно-иранские отношения попытаются оказать давление. То же касается других посредников. Но думаю, что сейчас все понимают истинное положение вещей. Азербайджан ужесточает позицию. И это должны видеть не только посредники, но мы в первую очередь», - считает Маноян.
В то же время, он подчеркнул необходимость возвращения Арцаха за стол переговоров и напомнил, что и предыдущие власти работали в том же направлении. В качестве решения многих вопросов он напомнил инициативу (по предложению АРФД в Степанакерте состоялась научная конференция на эту тему) заключения стратегического союза между Арменией и Арцахом.