Հարկային օրենսգրքում ուղղումների փաթեթը, որով առաջարկվում է եկամտահարկի համահարթեցում եւ շահութահարկի նվազեցում, կհանգեցնի պետական բյուջեում որոշակի կորուստների: Հունիսի 12-ին տնտեսական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների թեմայով քննարկումների ժամանակ այս մասին ասաց ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը:
Սակայն, նրա խոսքով, մի շարք միջոցառումների արդյունքում կորուստները, համենայնդեպս, կվերականգնվեն: «Կորուստները գնահատվում են ՀՆԱ-ի 0,7 տոկոս: Եկամտահարկի տոկոսադրույքի համահարթեցման հետեւանքով կորուստները կկազմեն մոտ 30-31 մլրդ դրամ, իսկ շահութահարկի նվազեցման հետեւանքով առավելագույն վնասը կկազմի 14-15 մլրդ դրամ: Սակայն մենք հաշվարկել ենք, որ նույնիսկ ամենապահպանողական սցենարի դեպքում, այլ ոլորտներում փոփոխությունների շնորհիվ կորուստները հնարավոր հասցնել նվազագույնի»,- հավաստիացրեց Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ նախատեսված են բազմաթիվ վարչական միջոցառումներ, այդ թվում՝ հարկային համակարգի փոփոխություն՝ սկսած վիճակախաղերի եւ խաղային ոլորտի հարկումից եւ ավարտած վիճակախաղերի տոմսերի հաշվառմամբ: Փոխնախարարը հավաստիացրեց, որ օրինագիծը ֆիսկալ ռիսկեր չի ստեղծի:
Պաշտոնյայի պարզաբանմամբ՝ վնասը գնահատվում է 45 մլրդ դրամ, իսկ արդյունքը՝ 16 մլրդ՝ 2018 թվականի բյուջեի հետ համեմատած:

Пакет поправок в Налоговый кодекс, предлагающий выравнивание ставки налога на доход и снижение налога на прибыль, приведет к определенным потерям в государственном бюджете. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам в ходе обсуждений на тему реформы Налогового кодекса заявил 12 июня заместитель министра финансов Армении Арман Погосян.
Однако, по его словам, в результате ряда мер, эти потери будут, по крайней мере, восстановлены. «Потери оцениваются в 0,7% от ВВП. В результате выравнивания ставки налога на доход потери составят около 30 – 31 миллиарда драмов, а максимальный убыток в результате снижения налога на прибыль составит 14 – 15 миллиардов драмов. Однако мы подсчитали, что даже при самом консервативном сценарии, благодаря изменениям в других сферах, потери можно будет свести к минимуму», - заверил Погосян.
Он отметил, что предусмотрены многочисленные административные меры, в том числе изменения налоговых систем, начиная с налогообложения лотерейной и игровой сферы и заканчивая проведением учета лотерейных билетов. Замминистра заверил, что законопроект не создает фискальных рисков.
Чиновник пояснил, что убытки оцениваются в 45 млрд. драмов, а эффект – в  16 млрд. драмов в сравнении с бюджетом на 2018 год.