Ֆրանսիան եւ Իռլանդիան հայտարարել են, որ չեն վավերացնում Հարավային Ամերիկայի երկրների հետ ծավալուն առեւտրային համաձայնագիրը, քանի դեռ Բրազիլիան ավելին չկատարի Ամազոնիայի տրոպիկական անտառներնում հրդեհների դեմ պայքարի համար, հաղորդում է BBC News-ը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Բրազիլիայի առաջնորդ Ժաիր Բոլսոնարուն ստել է նրան կլիմայական փոփոխությունների հարցում իր դիրքորոշման մասին:
Բացի այդ ԵՄ երկրների առաջնորդներն արտահայտել են իրենց անհանգստությունը Բրազիլիայի անտառներում հրդեհների կապակցությամբ, իսկ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ նա խիստ անհանգստացած է այդ արժեքավոր բնական միջավայրի ողբերգական կորստի թողած ազդեցության առնչությամբ:
Իսկ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ընդգծել է, որ Ամազոնիայի անտառներում հրդեհները սպառնում են ոչ միայն Բրազիլիային եւ հարեւան երկրներին, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհին:
Ավելի վաղ Բրազիլիայի Տիեզերական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը ներկայացրել էր հետազոտության տվյալները, որոնց համաձայն՝ Ամազոնիայի խոնավ տրոպիկական անտառներում այս տարի գրանցվել է հրդեհների ռեկորդային քանակություն:

Франция и Ирландия заявили, что не ратифицируют обширное торговое соглашение со странами Южной Америки, пока Бразилия не начнет делать больше для борьбы с пожарами в Амазонских тропических лесах, сообщает BBC News
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что глава Бразилии Жаир Болсонару солгал ему о своей позиции по климатическому изменению.
Кроме того лидеры стран ЕС выразили свою тревогу в связи с пожарами в лесах Бразилии, а премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что он «глубоко обеспокоен» в связи с «воздействием трагической потери этой ценной среды обитания».
В свою очередь канцлер Германии Ангела Меркель подчеркнула, что пожары в Амазонских лесах являются угрозой не только для Бразилии и соседних стран, но и всего мира.
Ранее Национальный институт космических исследований Бразилии привел данные, согласно которым во влажных тропических лесах Амазонии зафиксировано рекордное количество пожаров.
Согласно результатам исследования, в этом году по сравнению с тем же периодом 2018 года количество пожаров в заповедных Амазонских  лесах увеличилось на 83%.