Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը հավանություն է տվել ԵԱՏՄ անդամ պետություններում (Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան եւ Ռուսաստան) աշխատանքի որոնման միասնական համակարգի նախագծին:
«Նախագծի հիմնական գաղափարը որոնման համակարգի ստեղծումն է, որը ցանկացած քաղաքացու կամ գործատուի թույլ կտա թափուր աշխատատեղեր կամ ռեզյումեներ որոնել ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում: Նախագիծը ծրագրվում է իրականացնել մինչեւ 2020թ. վերջ»,- հայտնում է ԵՏՀ-ն:
Նախագծի իրականացման համար ներգրավվել են ԵԱՏՄ 5 երկրների ազգային հարթակներ: Որոնողական համակարգը թույլ կտա հասանելիություն ստանալ ազատ աշխատատեղերի եւ աշխատանք փնտրողների մասին տեղեկություններին:
«Արդյունքում համակարգից օգտվողներին՝ աշխատանք փնտրողներին եւ գործատուներին, հնարավորություն կտրվի ընտրել միության մեկ կամ մի քանի երկիր, որոնց տարածքներում անհրաժեշտ է աշխատանք փնտրել կամ անձնակազմ հավաքել, ձեւավորել ազգային տեղեկատվական համակարգերի ունիվերսալ որոնողական հարցում, հասանելիություն ստանալ աշխատատեղերի եւ ռեզյումեների մասին ինֆորմացիային, ինչպես նաեւ ինտերակտիվ փոխգործակցության հնարավորություն ստանալ»,- հստակեցնում է ԵՏՀ-ն:
Համակարգը կօգնի ընդհանուր աշխատաշուկա ստեղծել, արագացնել աշխատուժի ազատ տեղաշարժի ընթացակարգը: Նախնական հաշվարկների համաձայն՝ մեկ տարվա ընթացքում դիմումների թիվը կկազմի առնվազն 1 մլն, իսկ աշխատատեղերի եւ գործատուների կողմից հրավերների մասին արձագանքների թիվը՝ համապատասխանաբար առնվազն 100 հազար եւ առնվազն 10 հազար:

The Council of the Eurasian Economic Commission (EEC) approved the draft of a unified job search system in the Eurasian Economic Union (EAEU) member states (Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Russia).
“The main idea of the project is to create a search system that will allow any citizen or employer to search for vacancies or resumes for all EEU member states. The project is planned to be implemented by the end of 2020,” EEC said.
To implement the project, national platforms of five EAEU member states are involved. The search system will allow you to access information about free jobs and job seekers.
“As a result, users of the system — job seekers and employers — will be given the opportunity to select one or several countries of the union on whose territory it is necessary to conduct a job search or staff selection, form a universal search query to national information systems, and access information on vacancies and resumes, as well as the possibility of interactive interaction,” it noted.
The system will help create a common labor market, accelerate the process of free movement of labor. According to preliminary estimates, during the year the number of calls to the system will be at least 1 million, and the number of responses to vacancies and invitations from employers - at least 100 thousand and at least 10 thousand, respectively.